Тази седмица американската администрация ще представи на иранското правителство нови предложения за деблокиране на ситуацията около Съвместния цялостен план за действие, предназначен за разрешаване на кризата около ядреното споразумение с Техеран. Това съобщи в понеделник "Политико", позовавайки се на два източника.
Изданието обяснява, че американската инициатива предвижда известно облекчаване на американските санкции срещу Иран в отговор на спирането от страна на Техеран на някои ядрени дейности, като използването на модерни газови центрофуги и обогатяване на уран до 20%. Публикацията не предоставя други подробности за американското предложение. Източници на "Политико" подчертават, че Вашингтон продължава да усъвършенства някои от спецификите от този вид.
В статията се казва още, че по-рано тази година Иран вече е отхвърлил едно американско предложение относно условията и двете страни да се върнат в пълно съответствие с ядрената сделка, а след това сам е представил свои предложения, които не отговарят на американската страна. "Политико" свидетелства, че САЩ и Иран вече няколко седмици "обменят идеи за това как да започнат преговори". Независимо от това, няма пряк контакт между Вашингтон и Техеран, те работят предимно чрез европейците, пише вестникът.
Според информацията, която тя е предоставила, САЩ преди това са предлагали на Иран да отвори достъп до част от замразените активи в замяна на отказа да обогати уран до 20%. Техеран смята подобен обмен за неравен и предлага на Вашингтон да отмени всички санкции на САЩ срещу Иран в замяна на едномесечно спиране на обогатяването на уран, отбелязва "Политико". Според информацията, с която разполага вестникът, американците отхвърлиха иранския отговор като несериозен.
Предишният президент на САЩ Доналд Тръмп реши през 2018 г. да се оттегли от ядрената сделка. Това споразумение беше подписано с Иран от петимата постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и Германия през 2015 г. Настоящият шеф на администрацията на Вашингтон Джо Байдън многократно сигнализира за готовността си да върне Съединените щати в преговорите. Въпреки това американското правителство все още не е предприело практически никакви значими стъпки в тази посока.
Президентът на Иран Хасан Рухани предупреди на 2 март в телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон, че ядреното споразумение не подлежи на договаряне и единственият начин да бъде запазен е вдигането на санкциите от Вашингтон срещу Техеран. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обаче на 10 март заяви, че Вашингтон ще облекчи ограниченията срещу Иран само след завръщането му в ядрената сделка.