Ирански и американски преговарящи подновиха преговорите в Рим за разрешаване на десетилетния спор относно ядрените амбиции на Иран, съобщава "Ройтерс".
Техеран вече предупреди, че нова сделка може да не е възможна на фона на взаимно изключващите се искания.
Залозите са високи и за двете страни. Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да ограничи потенциала на Техеран да произвежда ядрено оръжие, което може да предизвика регионална надпревара в ядрените оръжия и може би да застраши Израел. Ислямската република, от своя страна, иска да се освободи от тежките санкции върху своята базирана на петрол икономика.
Очакваше се иранският външен министър Абас Аракчи и пратеникът на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф да проведат пети кръг преговори чрез омански посредници.
"Този кръг от преговори е особено чувствителен, трябва да видим какви въпроси ще бъдат повдигнати от другата страна и въз основа на това ще продължим с позициите си", заяви говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаей.
Както Вашингтон, така и Техеран заеха твърда позиция публично относно засилващата се програма на Иран за обогатяване на уран, която потенциално може да му даде възможност да изгради ядрена бойна глава. Техеран обаче уверява, че няма такива амбиции и целите му са чисто граждански.
Иран твърди, че преговорите са непреки, но официални представители на САЩ съобщиха, че дискусиите - включително последният кръг на 11 май в Оман - са били както "преки, така и непреки".
Преди преговорите Аракчи написа в социалната мрежа X: "Нула ядрени оръжия = имаме сделка. Нулево обогатяване = НЯМАМЕ сделка. Време е да вземем решение".
Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит вчера заяви, че Тръмп вярва, че преговорите с Иран "се движат в правилната посока".
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио във вторник посочи, че Вашингтон работи за постигане на споразумение, което ще позволи на Иран да има гражданска ядрена енергийна програма, но не и да обогатява уран, като същевременно призна, че това "няма да е лесно".
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей, който има последната дума по държавните въпроси, отхвърли исканията за спиране на обогатяването на уран като "прекомерни и възмутителни" и предупреди, че е малко вероятно подобни разговори да доведат до резултати.
Сред оставащите спънки е отказът на Техеран да изпрати зад граница целия си запас от високообогатен уран - възможна суровина за ядрени бомби - или да участва в дискусии относно програмата си за балистични ракети, които могат да носят бойни глави на големи разстояния.
Иран твърди, че е готов да приеме някои ограничения върху обогатяването, но се нуждае от твърди гаранции, че Вашингтон няма да се откаже от бъдещо ядрено споразумение.