Полша ограничава сечта на горите, съобщава "Ройтерс".

Правителството нареди на държавната компания, управляваща повече от 7 милиона хектара от горите в страната, да ограничи сечта в десетте най-ценни горски територии.

Този ход е в изпълнение на предизборно обещание след вота през октомври миналата година.

"Решихме да спрем дърводобива в най-ценните горски територии. Време е да извадим трионите от полските гори", заяви на брифинг министърът по въпросите на климата Паулина Хениг-Клоска. Тя посочи, че решението на министерството, което ще бъде в сила шест месеца, е първа стъпка преди системно решение, което допълнително ще ограничи сечта в такива гори.

Полша наруши законите на ЕС с изсичането на древна гора, реши евросъдът

Полша наруши законите на ЕС с изсичането на древна гора, реши евросъдът

Гората е екологично важна, тъй като е дом на рядко срещания европейски бизон

Според проучвания на общественото мнение 75% от поляците смятат, че сечта трябва да бъде намалена. Премиерът Доналд Туск многократно е уверявал, че правителството му ще засили защитата на горите.

Миналия месец над 100 екологични организации призоваха за мораториум върху дърводобива в най-старите и ценни гори в страната. Мерките засягат десет места, включително Карпатската гора в Югоизточна Полша, както и Августовската и Катинската гора на североизток. Мярката ще обхване общо 1,5% от горите, стопанисвани от държавата, по думи на министъра.

Хениг-Клоска добави, че министерството подкрепя увеличаването на площта на съществуващите национални паркове и създаването на нови, включително в Карпатската гора.

Полша продължава сечта на древна гора въпреки решение на евросъда

Полша продължава сечта на древна гора въпреки решение на евросъда

Според тях изсичането на дърветата е с търговска цел

Полша спря мащабната сеч в древната Беловежка гора, след като през април 2018 г. Съдът на ЕС постанови, че е нарушила законите за околната среда, и започна работа по възстановяването ѝ три години по-късно.

В отделно решение миналата година Съдът на ЕС постанови, че полското законодателство в областта на горите нарушава правото на Европейския съюз.

Увеличената сеч в гората, която е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и пресича границата с Беларус, се оказа основна точка на конфликт между Полша и Европейския съюз в периода 2016-2018 г.

През 2022 г. ЮНЕСКО призова Полша да отложи изграждането на гранична бариера с Беларус, която минава през Беловежката гора, докато не докаже, че няма да навреди на местната дива природа.

Полша застрашена от 100 хил. евро дневна глоба заради Беловежката гора

Полша застрашена от 100 хил. евро дневна глоба заради Беловежката гора

Срокът да спрат сечта е две седмици