Най-висшата съдебна инстанция в ЕС реши, че Полша е нарушила екологичното законодателство на съюза с мащабната сеч в Беловежката гора, съобщава "Ройтерс".

Гората е екологично важна, тъй като е дом на рядко срещания европейски бизон. Тя е обявена за световно наследство.

Полша нарушавала законите на ЕС със сечта в Беловежката гора

Полша нарушавала законите на ЕС със сечта в Беловежката гора

През април се очаква съдът да вземе решение

Във взетото в Люксембург окончателно решение от съдия Марек Сафян от Съда на Европейския съюз се казва, че изсичането на Беловежката гора - древна гора на границата на Полша с Беларус, заплашва много птици и насекоми.

От месеци Варшава пренебрегва протестите на еколози. През юли 2017 г. евросъдът нареди незабавно да се спре изсичането на гората.

Полша застрашена от 100 хил. евро дневна глоба заради Беловежката гора

Полша застрашена от 100 хил. евро дневна глоба заради Беловежката гора

Срокът да спрат сечта е две седмици

Но полското правителство обяви тази година, че е спряло изсичането.

Министърът на околната среда Ян Шишко, който беше отговорен за увеличените квоти за сеч, беше уволнен и министерството обяви, че ще уважи решенията на съда.

Гората е определена за "специална защитена зона" за птиците.

Според Европейската комисия територията от "Натура 2000" Puszcza Białowieska е една от най-добре запазените естествени гори в Европа, като характерно за нея е наличието на големи количества дървета на голяма възраст, по-специално вековни, и на мъртви дървета.

Ако Полша не изпълни съдебното решение в най-кратък срок, ЕК може да предяви нов иск, като поиска налагане на имуществени санкции.