Полша отзовава новия си посланик в Прага, след като той разкритикува подхода на страната в спор с Чехия във връзка с държавна въглищна мина, съобщава "Асошиейтед прес".

Говорителят на полското правителство Пьотър Мюлер написа в "Туитър", че коментарите на посланика били "изключително безотговорни" и че процедурата за отзоваването на посланика вече била в ход. Той настоя, че всеки дипломат трябва да отстоява интересите на Полша.

Полша трябва да плаща 500 000 евро дневно на ЕК заради отказ да затвори въглищна мина

Полша трябва да плаща 500 000 евро дневно на ЕК заради отказ да затвори въглищна мина

Зависимата от въглищата Полша е в конфликт с Чехия заради мината

В интервю за "Дойче веле" посланик Мирослав Яшински подчерта, че Полша е показала "липса на съпричастие, липса на разбиране и липса воля да започне диалог" с Чехия.

Полската мина за лигнитни въглища е разположена близо до границата с Чехия, а чешките власти изтъкнаха, че тя оказва негативно въздействие върху околната среда и отнема вода от местни села.

Месеци на преговори между чешкото и полското министерство на околната среда не разрешиха спора, въпреки многократните изявления на полския премиер Матеуш Моравецки, че споразумението е близо.

Яшински, който стана посланик на Полша в Чехия миналия месец, обвини главно ръководството на мината за провала да се разреши конфликта и за допускането той да се превърне в спор на правителствено равнище.

"Нека да сме честни и да признаем, все пак, че причината за спора беше арогантността на някои хора", настоя Яшински и допълни: "Преди всичко ръководството на мината. След това налице е ръководството на (държавния гигант) PGE, а на светлинни години от това са министерствата и премиерът."

Мината беше източник на напрежение и между Полша и Европейския съюз. През октомври Съдът на ЕС наложи глоба на Полша в размер на 500 хил. евро на ден за това, че страната не се е съобразила с предписанието за затваряне на мината "Туров".

Отказът си да затвори огромната открита мина полското правителство аргументира с това, че тя захранва електроцентрала, която генерира 7% от електроенергията в страната. Варшава също така отказва и да плати глобата, твърдейки, че Съдът на ЕС нямал правомощието да я наложи.

Новото чешко правителство цели постепенно да извади от употреба въглищата в производството на енергия до 2033 г., като същевременно увеличи зависимостта на страната от ядрени и възобновяеми източници.

Полша, която разчита на въглищата за почти 70% от производството на електроенергия и за около 80 000 работни места, настоява, че се нуждае от бавно изваждане на въглищата от употреба и е определила 2049 г. за постигането на тази цел.