Полша ще отговори на искането на Украйна, което беше отправено по време на неотдавнашното посещение на Доналд Туск в Киев, и ще прехвърли системите за противовъздушна отбрана, с които разполага.

Това заяви в коментар за Укринформ бившият полски министър на националната отбрана Януш Онишкевич.

"Системите за противовъздушна отбрана, предназначени за противодействие на въздушни заплахи, които са в активна експлоатация или се съхраняват в полската армия, ще бъдат предоставени на Украйна", каза той.

Според Онишкевич полската страна вече е взела това решение. Той добави, че подкрепата няма да се ограничи до преносимите зенитни ракетни комплекси "Piorun", а ще включва широк спектър от други средства за противовъздушна отбрана, с които разполага Полша.

По повод подписването в Киев на писмо за намерение за съвместно производство на отбранителна техника между Украйна и Полша, Онишкевич подчерта, че това е "стъпка в правилната посока".

"Разбира се, това е още една стъпка, която укрепва нашето сътрудничество в отбранителната промишленост", отбеляза той.

Той добави, че тази стъпка е свързана и с прехвърлянето на полски изтребители МиГ-29 на Украйна: "Прехвърляме ги с надеждата да задълбочим сътрудничеството и с очакването, че Украйна ще сподели своя уникален световен опит в областта на дроновете. Освен това, това би могло да ни помогне да разработим съвместно определени системи, включително ракети с голям обсег."

Онишкевич счита, че резултатът от подписването на писмото за намерения ще бъде не само сътрудничество между украински и полски държавни компании в областта на отбраната, но и активно участие на частни производители на оръжие. Според него в Полша има много частни компании, които проявяват интерес към сътрудничество с украински партньори.

По-рано Укринформ съобщи, че Украйна и Полша са подписали писмо за намерение за съвместно производство в отбранителната промишленост.

Русия обвини Украйна и Полша за опита за покушение срещу генерала от ГРУ
Обновена

Русия обвини Украйна и Полша за опита за покушение срещу генерала от ГРУ

Киев е поръчал убийството, а Варшава е вербувала стрелеца

По време на неотдавнашното си посещение в Киев министър-председателят Доналд Туск заяви, че Полша е готова да предостави на Украйна свои изтребители МиГ-29 в замяна на украински дронове. В същото време Полша ще вземе предвид приоритетите на Украйна: понастоящем ракетите за системи за противовъздушна отбрана са по-важни за Украйна.