Проевропейските опозиционни партии в Полша постигнаха споразумение за коалиция, заяви в петък техният кандидат за министър-председател Доналд Туск, което ги доближава с още една крачка до поемането на властта, след като спечелиха общо мнозинство в избори на 15 октомври.
Проевропейската коалиция обхваща политическия спектър с партии, които се различават по въпроси от публичните разходи до абортите. Но техните лидери казват, че са обединени от желанието да подобрят отношенията с Брюксел и да деблокират средства за Полша, замразени поради спор за върховенството на закона с блока.
"Готови сме да поемем отговорността за Полша през следващите години", каза Туск на пресконференция.
В документ партиите поеха редица ангажименти, включително възстановяване на прозрачността на публичните финанси и деполитизиране на държавните компании.
Споразумението също така гласи, че коалицията ще отмени решение на Конституционния трибунал от 2020 г., което доведе до почти пълна забрана на абортите.
Въпросът за аборта е чувствителен в един съюз, който включва както католически социални консерватори, така и леви.
"Всичко не може да бъде сведено до един знаменател", каза Владислав Косиняк-Камиш, лидер на дясноцентристката Полска селска партия (PSL), която участва в изборите като част от коалиция, наречена "Трети път".
"В нашето споразумение намерихме общ знаменател за въпросите, които искаме да приложим. Те се отнасят до: подкрепа за семействата, служителите, предприемачите, полската провинция, образованието, здравеопазването и правата на жените."
Съгласно споразумението Косиняк-Камиш ще бъде вицепремиер, както и Кшищоф Гавковски от Новата левица.
Ролята на председател на парламента ще бъде споделена между Шимон Холовния от Третия път и Влодзимеж Чарзасти от Новата левица, като всеки ще поеме ролята за две години.
Президентът Анджей Дуда даде на управляващата националистическа партия "Право и справедливост" (PiS) първата възможност за съставяне на правителство. Но PiS няма мнозинство и тъй като всички други партии са изключили възможността да работят с него, задачата му изглежда почти невъзможна.
Ако премиерът Матеуш Моравецки не успее да спечели вот на доверие, парламентът ще назначи друго правителство.