Проучване на американския демоскопски институт Пю заключава, че въпреки разочарованието хората в Източна Европа не са се отвърнали от демократичните ценности или от капитализма.
"Макар да има значително недоволство от начина, по който демокрацията и капитализмът функционират, източноевропейците не са враждебно настроени спрямо демокрацията", казва Ричард Уайк от института Пю, цитиран от "Дойче веле".
Този институт е извършил проучване как източноевропейците са преживели последните 20 години на преход от комунизъм към капитализъм и как са се променили гледните им точки през това време. В края на 2009 година институтът сравни мненията на хората с тези от 1991.
"Някои казват, че при комунизма са се чувствали по-добре в икономически план. Което обаче изглежда най-вече като симптом на недоволството и разочарованието от положението в региона като цяло. По-големи поддръжници на капитализма и демокрацията са по-младите или по-добре образованите хора, както и хората в градските райони. Тези групи имат и по-добри предпоставки да използват възможностите, които им се предлагат във времената на прехода", посочва Ричард Уайк и продължава:
"Изглежда парадоксално, но хората хем са разочаровани от начина, по който функционира демокрацията в момента, хем държат на демокрацията. Повечето казват, че искат да имат определени демократични институции и свободи - многопартийни избори, свободна преса, честно правосъдие. Но много по-малко на брой са тези, които заявяват, че в техните страни действително тези неща са факт."
Ентусиазмът от началните години е отминал и хората са установили, че демократизацията е и продължителен, и труден процес, както и - че не всички печелят в еднаква степен от него. Много от гражданите имат чувството, че са сред губещите от процеса на трансформация.
"Мнозина казват, че има полза за политиците и икономистите, много по-малко са тези, които са на мнението, че от промените има полза за обикновения човек", уточнява Уайк.
Малцинствата са все така маргинализирани, дори усилията за тяхната интеграция да са факт. Особено изолирани остават ромите. В Чехия и Словакия, например, осем от десет анкетирани имат негативна представа за ромите. Междувременно негативните мнения са намаляли, но въпреки това показателите остават много високи: "В България например преди 20 години 71 процента от анкетираните казваха, че имат негативна представа за ромите. През 2009 година процентът спада до 56. Но са си все пак 56 процента", казва Ричард Уайк от американския институт Пю.
Юлиан-3
на 25.04.2010 в 16:23:47 #12институт,разбираш ли.....почти като институция.......нямало на запад тунеядци ли?......

sedese
на 25.04.2010 в 14:24:51 #11Поредната невярна статистика, направено с пропагандна цел по поръчка на ЦРУ. Нищо ново.
Минувач
на 25.04.2010 в 12:03:38 #10Негативната представа за циганите не е намаляла. Изводът е погрешен, освен ако анкетата е в средите на БСП.
lotsopa
на 25.04.2010 в 11:40:35 #9Абе тези от Пю съвсем са изпюкали. Кой взима насериозно днес разни американски институти за обществени проучвания ??? Те са без изключение спонсорирани от ЦРУ и подобните; единствената им цел е пропаганда на определени концепции. Днес работят срещу обединена Европа например, и срещу евентуална комбинация между Европа и Русия.
iii_krv
на 25.04.2010 в 11:21:32 #8Според мен по време на соца негативизма по отношение на циганите беше много, много по- малък от сега - тогава бяха по- малко и не смееха да си позволяват това, което правят сега. Така, че процентите са по- скоро обърнати - със сигурност сега негативизма към циганите не е по- малък от тоя в Чехия, ако не и по- голям!
acho
на 25.04.2010 в 09:18:59 #7Демокрацията е мръсна дума-да сте чули някоя от партиите да Ви говори за демокрация-мълчат като пукали-увъртат, усукват, реформи, алабаба и нито дума-нито за демокрацията,нито за капитализма. Все за комунизъм си говорят-комунистите така,комунистите иначе.По това ще ги познаете,че са лицемерни.
velikiat
на 25.04.2010 в 09:17:48 #6ГП
на 25.04.2010 в 08:34:34 #5#4екуинокс.Много точен анализ.може би сте живяли в САЩ/или живеете/,но е така.А за любителите на ам. демокрация им препоръчвам да четат повече история/както българска така и американска/.Може би еди ден българския народ ще разбере с какво подменя своята си демокрация/начин на живот...
velikiat
на 25.04.2010 в 08:22:15 #4БСП
на 25.04.2010 в 07:56:09 #3пародия
Equinox
на 25.04.2010 в 07:45:49 #2Време е да направим и ние едно изследване на това силно объркано в ценностите си общество като американското, в което всеки трябва да има адвокат и психоаналитик, за да го приемат за нормален гражданин. Когато в България бе приета една от най-демократичните конституции в света (да си припомним - Който стъпи в България, и роб да е, свободен става), в САЩ бесеха негрите по дърветата и не ги пускаха извън гетата. Където се обърнеш, виждаш табелки "Забранено за цветни". През 1976, когато можеше да прекосиш България пеша през нощта, без да ти се случи нищо, в САЩ мобилизираха националната гвардия, за да опазят едно негърче-студентче, решило да учи в университет за бели. Чак в края на 70-те негрите можеха да сядат и на места за бели в автобусите и метрото. Добре, а сега, през 2010 - направете едно проучване в Интернет и ще видите, че белите американци не щат да чуят за съседи и приятели негри и мексиканци, пуерториканци и пр., въпреки огромната пропаганда за т.нар. "политическа коректност". (Пред която соц.реализъм ряпа да яде. Най-добре е финансиран филм с негърка-лезбийка, полицейски началник, която издава команди с железен глас на глупавите си бели полицаи.) Я по-добре да си се придържаме към европейската демокрация, както ние сме си създали и както ние си разбираме. Когато циганите разберат, че трябва да работят и да си плащат сметките, може и да си подобрим мнението - без участието на института Пю.
Рошко
на 25.04.2010 в 07:23:04 #1"В България например преди 20 години 71 процента от анкетираните казваха, че имат негативна представа за ромите. През 2009 година процентът спада до 56. Но са си все пак 56 процента", казва Ричард Уайк от американския институт Пю. Аз нямам познат , който да няма негативна представа за ЦИГАНИТЕ! Какви са тия 56%?