Сваленият президент на Киргизстан Курманбек Бакиев е напуснал страната на път за Казахстан, където ще се срещне с президента Нурсултан Назърбаев.
Съобщението е направено от сътрудникът на Бакиев Канат Саудабаев, цитиран от агенция Кабар.
По думите му излизането на Бакиев от страната е осъществено с активното сътрудничество на президентите на САЩ и Русия Барак Обама и Дмитрий Медведев.
От Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа потвърдиха информацията и съобщиха, че отпътуването на Бакиев е било координирано съвместно от Съединените щати, Русия и Казахстан, който в момента председателства Организацията за сигурност и сътрудничество.
В резултат на съвместните усилия на президентите на Казахстан, САЩ и Русия, както и при посредничеството на ООН, ЕС, ОССЕ е постигната договореност с Временното правителство на Киргизстан и президента Бакиев за излизането му от страната", потвърди изпълняващия функцията на външен министър.
Според коментара му това е важна стъпка по пътя на регулиране на ситуацията в страната, недопускането на избухване на гражданска война и връщането й в рамките на законността.
Малко по-късно бе съобщено, че Бакиев подава оставката си.
Припомняме, миналата седмица демонстранти нахлуха в парламента и свалиха правителството на президента Курманбек Бакиев. Протестиращи нахлуха и в много държавни учреждения, разбиха дома на президента. Много магазини бяха разграбени.
Протестите на опозицията са провокирани от последните корупционни скандали около сподвижници на президента. Освен това се издигат и обвинения за неправилна икономическа политика и сериозни подозрения за манипулиране на изборните резултати.
В Киргизстан бе съставено ново временно правителство, начело с Роза Отунбаева, един от лидерите на опозицията.
Още в първия ден на протестите Бакиев напусна столицата и се укри в южните части на страната, където има много поддръжници.
Той излезе обаче с изявление, че няма намерение да подава оставка и заплаши с гражданска война, ако временното правителство не гарантира сигурността му.
След това обаче бе отнет имунитета му и новите власти обявиха, че ще търсят наказателна отговорност, заради заповедта да се стреля по демонстрантите.
При сблъсъците между органите на реда и протестиращите граждани в първите дни от преврата загинаха 81 души, а над 1500 бяха ранени.
Като цяло международната общност призова за овладяване на ситуацията в Киргизстан и спиране на населието. И Русия, и САЩ обявиха, че са готови да окажат помощ на новото правителство, за да се избегне гражданската война.
И Русия, и САЩ имат интереси в иначе неразвитата икономически страна най-вече заради стратегическото й положение в Централна Азия. И САЩ и Русия разполагат с военни бази в Киргизстан, за които плащат големи наеми.
Преди два дни Роза Отумбаева потвърди, че договорът на САЩ за ползване на базата „Манас" ще бъде продължен, въпреки че не уточни какъв ще бъде срокът.
zorbas bg
на 15.04.2010 в 20:32:28 #1И нашият,ако има достойнство,ше направи това.