Дясноцентристкият президент на Румъния Клаус Йоханис отказа да одобри в настоящата му форма пакет от съдебни реформи, предложени от правителството, които според Брюксел заплашват независимостта на съдебната система, съобщава "Франс прес".

Йоханис заяви, че ще изпрати предложенията на Конституционния съд и ще потърси мнението на европейски експерти по пакета от реформи, който беше приет от лявото правителство през декември.

"Тези закони не съответстват на националната конституционна рамка, нито на съответните европейски стандарти", подчерта Йоханис в излъчвано по телевизията изявление.

Президентът на Румъния поиска оставката на премиера заради казуса с Израел

Президентът на Румъния поиска оставката на премиера заради казуса с Израел

Госпожа Дънчила не се справя с позицията си на премиер на Румъния

"Ето защо реших да ги изпратя на Конституционния съд и да отнеса въпроса до Венецианската комисия", добави той, имайки предвид консултативния орган на Съвета на Европа, съставен от независими юристи.

Трите законопроекта, приети през декември от парламента, който е доминиран от управляващата Социалдемократическа партия, ще "отслабят статута на прокурорите", "ще възпрепятстват правосъдието" и създават структури, които "могат да сплашват магистрати", изтъкна Йоханис.

Той също така отбелязал "сериозните безпокойства, изразени от нашите международни партньори", намеквайки за критиките на Европейската комисия към съдебните реформи.

Лидерът на управляващата партия в Румъния разследван за пране на пари в Бразилия

Лидерът на управляващата партия в Румъния разследван за пране на пари в Бразилия

Самият румънски политик заяви, че това е лъжа

Той призова конституционните съдии да "отделят време и работят с" европейските експерти и не изключи да поиска от съда отново да разгледа законите, ако не е убеден от мотивите им.

Антикорупционият орган на Съвета на Европа ГРЕКО също изрази загриженост, че реформите биха могли да имат "отрицателно въздействие върху усилията за борба с корупцията" в една от страните от ЕС, в която корупцията е най-голяма.

По думите на Йоханис, Социалдемократическата партия е предприела "атака срещу съдебната система", опитвайки се да отслаби антикорупционното законодателство, след като спечели изборите в края на 2016 г.

Тези действия предизвикаха най-голямата вълна от антиправителствени протести в Румъния след падането на комунизма, принуждавайки правителството да отстъпи.

Йоханис често се сблъсква с правителството, а миналата седмица поиска оставката на премиера Виорика Дънчила след скандал заради плана за преместване на посолството на Румъния в Израел от Тел Авив в Йерусалим.