Оттеглящият се либерален президент на Южна Корея защити политиката си за ангажиране на Северна Корея, като каза в прощалната си реч в понеделник, че се надява усилията за възстановяване на мира и денуклеаризацията на Корейския полуостров да продължат, съобщава Асошиейтед прес.
Мун Дже-ин напуска поста във вторник след един-единствен петгодишен мандат, предавайки президентската власт и отговорностите на консерватора Юн Сук Йел, който го обвини, че е "подчинен" на Северна Корея и обеща да заеме по-твърда позиция по отношение на ядрената енергия на Севера. програма.
"Мирът е условието за нашето оцеляване и просперитет. Сърдечно се надявам, че усилията за възобновяване на диалога между Южна и Северна Корея и установяване на денуклеаризация и мир ще продължат", каза Мун в речта, излъчена по националната телевизия.
Когато Мун встъпи в длъжност през 2017 г., той намери малко място за дипломатично маневриране поради пламенните ядрени и ракетни тестове на Северна Корея. Но в крайна сметка той се възползва от възможността да се помири със Северна Корея, когато нейният лидер Ким Чен Ун внезапно се обърна към Сеул и Вашингтон в началото на 2018 г. за преговори за бъдещето на нейния напредващ ядрен арсенал.
Ким първо изпрати сестра си в Южна Корея за разговори с Мун и й позволи да присъства на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Южна Корея през февруари 2018 г. Двамата корейски лидери се срещнаха три пъти за срещи на върха по-късно през 2018 г., като предприеха стъпки за намаляване на напрежение на границата и допускане на редки програми за обмен, включващи певци, баскетболни отбори и други. Мун също така лобираше усилено за посредничество в сега закъсалата ядрена дипломация между Ким и тогавашните САЩ. президент Доналд Тръмп.
Но след като дипломацията между Северна Корея и САЩ се срина през 2019 г., Мун се сблъска с уморителни критики, че политиката му на ангажимент само е помогнала на Северна Корея да спечели време и да усъвършенства оръжейната си програма в лицето на водените от САЩ санкции и кампания за натиск върху Севера.
Пхенян в крайна сметка призова Мун да не се меси в отношенията си със Съединените щати и отприщи груби обиди срещу него.
В последната си реч Мун заяви, че неговото правителство е помогнало за облекчаване на опасността от война на Корейския полуостров и възпитава надежди за мир чрез дипломация.
"Причината, поради която не успяхме да продължим напред, не беше, че ни липсваха усилия и решимост да направим това. Имаше бариера, която не можем да преодолеем само с нашата решимост. Това е бариера, която трябва да преодолеем", каза Мун, без да изяснява каква е била пречката.
Миналия месец Мун и Ким размениха последните си официални писма, изразяващи надежда за подобряване на двустранните отношения.
По време на масивен военен парад в Пхенян три дни след обявяването на размяната на писма, Ким обеща да ускори разработването на своите ядрени оръжия и заплаши да ги използва проактивно, ако бъде провокиран. През последните месеци военните на Ким също изпробваха поредица от ракети, насочени към Южна Корея, Япония или континенталната част на САЩ.
Някои експерти казват, че Ким има за цел да разтърси идващото правителство на Юн, като същевременно модернизира оръжейния си арсенал и притиска администрацията на Байдън да облекчи санкциите срещу него. Представители на Южна Корея казват, че Северна Корея също изглежда се готви за първия си ядрен опит от 2017 г.
linkaln
на 09.05.2022 в 18:48:57 #1Смърт за Русия и Китай и нейните проксита от Индия Северна Корея Турция Куба Никарагуа Аржентина Бразилия Индонезия Иран и други