Руски природозащитници настояват за повече прозрачност от правителството в Москва относно истинския размер на замърсяването на околната среда в Сибир, информира ДПА.
"Руските власти не искат хората да знаят истината", подчертава Владимир Сливяк от руската организация "Екозащита".
Причина за критиките са нови данни за замърсяването на въздуха и почвата, които бяха съобщени от учени и публикувани в YouTube, но видеото по-късно беше премахнато.
Според изследването повечето руски градове с високо ниво на замърсяване на околната среда са в Сибир. Регионът около индустриалния град Норилск е особено засегнат.
В 15 сибирски града е измерена висока концентрация на канцерогенния бензопирен. Граничната стойност понякога е била надвишавана многократно.
Природозащитниците обвиняват добива на въглища и производството на алуминий за замърсяването в Сибир.
"Срамно е, че и правителството, и науката се опитаха да запазят тази информация в тайна", изтъкна Сливяк.
Няколко медии бяха публикували данните, преди видеото вече да не е достъпно. Според "Интерфакс" Кремъл е заявил, че учените са решили на своя глава да премахнат видеоклипа от YouTube.
Putler KAPUT
на 03.04.2021 в 18:29:40 #1Русофоби!