Част от обвинените от Великобритания в шпионаж в полза на Русия българи Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти и са знаели точно какво правят, въпреки че твърдят, че са "подведени или измамени". Това заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка, съобщава БНР.
"Те може да са били аматьори, но са знаели, че се опитват да шпионират на високо ниво с много високи залози", изтъкна тя, като има предвид твърденията на тримата, че са работили за Интерпол.
По думите ѝ, считаните за лидери на групата не биха разчитали за такива операции на случайни или непроверени хора.
Отново бяха изнесени данните за операциите около американската военна база в Щутгарт за достъп до телефоните на украински войници, следенето на разследващия журналист Христо Грозев и руския дисидент Кирил Качур и пътуванията с тази цел до Австрия, Испания и Черна гора с прецизна техника за наблюдение.
Припомнено беше и огромното количество високотенологично оборудване, намерено в жилището на Орлин Русев в Грейт Ярмът и многото фалшиви документи за самоличност.
В поредното заседание в процеса в Лондон бяха разкрити нови детайли: Ваня Габерова е помолила най-добрата си приятелка да разлепи крайнодесни украински стикери на Еврейския музей във Виена, за да се настройва обществеността срещу Украйна.
Тя е инструктирала чрез текстови съобщения най-добрата си приятелка Цвети да разлепи стикерите, свързвани със смятаната за крайнодясна бригада "Азов" на украинската армия. На някои от стикерите имало логото на "Азов".
Габерова обясни, че тя само е предавала съобщения от нейния любовник Бисер Джамбазов. По нейни думи той е искал да бъдат разпръснати такива проукраински стикери и графити в различни европейски градове като услуга, която дължал на някого.
Още една сграда във Виена е била обект на поставяне на стикери - офисът на разследващия сайт Bellingcat. Цвети е получила инструкции да постави стикери и на улицата, където е живял Христо Грозев, както и в Руския квартал на австрийската столица.
Запитана как мисли, че ще се отрази поставянето на крайнодесни символи в еврейски музей, Габерова отвърна: "Какво да мисля? Това не е свързано с мен, аз бях човекът, който просто предава съобщенията".
Тя посочи, че не знае какво означава символиката на стикерите.
В съобщения между Русев и Марселек се отбелязва, че стикерите трябва да бъдат внимателно поставени, "за да изглеждат така, сякаш истински украински поддръжници" ги поставят из Виена, съобщиха от прокуратурата.
Шефът на шпионската клетка Орлин Русев и даващият инструкциите от Москва руски агент Ян Марсалек също са си разменили съобщения за работата във Виена, като Габерова отрича да ги е познавала тогава.
Лидерите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни още в началото на процеса.