Руският президент Владимир Путин неофициално изпраща сигнали, че е готов за прекратяване на огъня на текущата фронтова линия, пише в своя разработка днес New York Times, резюмирана от руската редакция на BBC.

NYT цитира двама бивши високопоставени служители, близки до Кремъл, и американски дипломати, които са получили съобщение от емисарите на Путин. Всички източници на NYT споделят тази информация за кулоарната дипломация в режим на анонимност.

Сигнали постъпвали по няколко канала, включително и чрез правителства, които поддържат добри отношения както с Русия, така и със САЩ. Първите такива знаци били подадени още през есента на 2022 г., след успешната украинска контраофанзива, а тази есен отново били подновени.

Според информацията на американското руският президент Владимир Путин съобщава чрез посредници на западните страни, че въпреки публичната си реторика за непроменените цели на своята "специалната операция", би бил готов да замрази конфликта в Украйна по сегашната фронтова линия.

Важно условие за Путин е да може да обяви своята победа, но, както отбелязва вестникът, той и по принцип би могъл да направи това, точно както и представи приключването на бунта на Пригожин като доказателство за силата на своя режим.

В същото време претенциите към неокупираната част от Запорожка, Херсонска, Донецка и Луганска области (Русия обяви всички тези региони в техните административни граници за част от своята територия), свалянето на официалната власт в Киев, ръководена от Володимир Зеленски и дори гаранциите за невлизане на Украйна в НАТО не са сред основните искания на Путин.

Лавров в ООН: Не сме се отказали от мирни преговори с Украйна

Лавров в ООН: Не сме се отказали от мирни преговори с Украйна

Кремъл отново обвини Зеленски

"Той наистина е готов да спре на сегашните си позиции", цитира New York Times бивш руски служител, предавайки, по думите му, неофициалното послание на Кремъл. Но и, продължава цитата: "Той (Владимир Путин) не е готов да отстъпи дори и на метър."

Някои анализатори казват, че Путин печели от дълга война и иска да отложи всякакви преговори до евентуалното завръщане на бившия американски президент Доналд Тръмп на поста през 2024 г. Но бивш руски служител твърди, че Путин всъщност би предпочел да сключи сделката по-рано, предвид несигурността, присъща на войната.

Източници коментират и че руската пропаганда лесно ще обясни на руснаците защо подобно "равенство" всъщност е "победа", като се фокусира по-специално върху завладяването на сухопътния коридор към Крим. "Идеалното време за такава сделка би било преди президентските избори в Русия през март 2024 г., казва един от събеседниците на изданието.

Американските власти също отчитат промяна в позицията на Путин, който вече не настоява за отстраняване на сегашното правителство в Киев.

Споразумението за прекратяване на огъня, което евентуално Путин предлага, ще запази суверенна Украйна със столица Киев, но ще остави под контрола на Русия 20% от украинските територии.

Високопоставени служители на САЩ изразяват обаче съмнение, че някой виден украински политик би могъл да се съгласи на споразумение, което ще остави толкова голяма част от територията на Украйна в руски ръце.

Освен това мнозина на Запад като цяло са скептични към споразумението за прекратяване на огъня, тъй като то само ще даде време на Путин да се превъоръжи за предстоящата нова атака.