През декември 2023 г. управляващата хунта в Мали принуди мисията на ООН за стабилизиране (Minusma) да напусне страната на фона на влошените международни отношения и рязкото увеличаване на джихадистките битки и сепаратисткото насилие.
Преди това Minusma поддържаше около 15 000 войници и полицаи в държавата в Сахел и отчасти имаше за задача да защитава цивилното население и човешките права, припомня АФП.
Според доклад на Хюман Райтс Уоч, публикуван в четвъртък, от май насам малийската армия - подкрепяна от наемническата групировка "Вагнер" - е "умишлено убила най-малко 32 цивилни", принудително е изчезнала четирима други и е опожарила най-малко 100 къщи в северната и централната част на страната.
Неправителствената организация заяви също, че свързаната с Ал Кайда Група за подкрепа на исляма и мюсюлманите (JNIM) и Ислямска държава в Голяма Сахара (ISGS) са "екзекутирали без съд и присъда най-малко 47 цивилни и са разселили хиляди хора от юни насам".
Групата за защита на правата заяви, че е изпратила своите констатации на правителството в Бамако, но не е получила отговор.
"Неуспехът на малийските власти да потърсят отговорност за тежките злоупотреби от страна на членовете на силите за сигурност, Групата "Вагнер" и ислямистките въоръжени групировки улесни пътя за по-нататъшни жестокости", заяви тя.
Минуса приключи 10-годишната си мисия в Мали на 31 декември 2023 г.
Хунтата, която завзе властта при последователни преврати през 2020 г. и 2021 г., също така прекъсна отношенията си с бившия колониален владетел Франция и се обърна към Русия за политическа и военна помощ.