Приемането на проекта за нова конституция на Сърбия е поставено под съмнение от сравнително ниската активност на референдума, цитира независими наблюдатели АП.

По данни на държавната избирателна комисия до 14.00 часа ( 15.00 часа българско време) са гласували 32.72 на сто от имащите право на глас.

От базирания в Белград Център за свободни избори и демокрация прогнозират, че ако тенденцията в активността се запази през оставащите часове, референдумът ще бъде невалиден.

Президентът Воислав Кощуница призова днес избирателите да упражнят правото си вот и да подкрепят новата конституция на страната, като предупреди за непредвидими последици, ако референдумът се провали.

8 385 избирателни секции са отворени от 7.00 часа във втория ден от референдума за новата сръбска конституция.

В проектоконституцията, приета неотдавна от парламента, се посочва, че Косово е неразделна част от Сърбия.

В Косово и Метохия до затварянето на секциите своят глас в референдума през първия ден са дали 37,2 процента от записаните в списъците 101 546 души.

За да бъде успешен референдумът за потвърждаването на конституцията, своя глас „за" трябва да дадат 50 процента плюс един от избирателите.

За да не се допуска повторно гласуване, пръстите на гражданите ще се маркират чрез невидим спрей, който се разпознава с ултравиолетова лампа.

Референдума следят 1 335 представители на неправителствената организация Център за свободни избори и демокрация, 26 наблюдатели от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, 35 наблюдатели от мисията на ЕС в Белград, както и седем членове на руската Държавна Дума.

Резултатите се очаква да бъдат утвърдени до 30 октомври.

Ако конституцията бъде подкрепена на референдума, депутатите в сръбския парламент ще могат да я провъзгласят на специално тържествено заседание, което може да се състои най-рано на 3 ноември.