Депутатите в регионалния парламент на Република Сръбска в Босна и Херцеговина наредиха на сръбските представители в държавните институции да блокират вземането на решения и промените в законодателството, необходими за интеграцията на балканската страна в Европейския съюз. Това съобщи агенция Ройтерс.

Регионалният парламент обяви действието на извънредна сесия, свикана за обсъждане на отговора на процеса срещу лидера на региона Милорад Додик, сръбски сепаратист, който е съден в държавния съд на Босна за неспазване на решенията на международния пратеник за мир Кристиан Шмид.

Съгласно Дейтънския договор, който сложи край на етническата война през 90-те години на миналия век, Босна беше разделена на две автономни области - Република Сръбска и Федерация, доминирана от хървати и бошняци. Регионите са свързани чрез слабо централно правителство под надзора на международен върховен представител, длъжност, заемана от Шмид от 2021 г.

Депутатите от Република Сръбска отбелязага, че процесът срещу Додик е политически и се основава на незаконни решения на Шмид. Според тях съдът и прокуратурата са противоконституционни, защото са създадени от мирния пратеник, а не от Дейтънския договор.

Делегацията на ЕС в Босна и Херцеговина, заедно с посолствата на САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия и Италия, осъдиха действията на сръбския парламент и ги нарекоха "сериозна заплаха за конституционния ред на страната".

Милорад Додик се опита да отцепи доминирания от сърби регион от Босна през последните години, но спря процеса след началото на войната в Украйна. След години на политическа обструкция за присъединяване към ЕС, Босна получи тласък миналата година, когато лидерите на ЕС се съгласиха да започнат преговори, след като Босна достигне необходимото съответствие с критериите за членство.

ЕС иска бързи реформи от Босна и Херцеговина, за да започнат преговорите за присъединяване

ЕС иска бързи реформи от Босна и Херцеговина, за да започнат преговорите за присъединяване

Страната трябва да изпълни 14 приоритета, определени от ЕК през 2019 г