В Аризона, един от седемте конкурентни американски щата, които се очаква да решат президентските избори през 2024 г., група за застъпничество, основана от съветника на Доналд Тръмп Стивън Милър, прокарва смела правна теория: че съдиите могат да отхвърлят резултатите от изборите в случай на "пропуски или нередности" от местните власти, предава "Ройтерс".

Съдебният иск на America First Legal Foundation, консервативна застъпническа група, гласи, че съдът в такива случаи трябва да може да промени резултатите от изборите и да нареди нови кръгове на гласуване в два окръга в Аризона, където кандидатът за вицепрезидент на Демократическата партия Камала Харис води Тръмп в анкетите с малка разлика.

Почти четири години след като бившият президент Тръмп и неговите съюзници се опитаха и не успяха да отменят поражението му на изборите с поредица от над 60 набързо уредени съдебни дела, републиканците стартираха агресивна правна кампания, поставяйки основите за оспорване на потенциални загуби.

Националният комитет на републиканците казва, че участва в повече от 120 съдебни дела в 26 щата, в стратегия, която според някои правни експерти и групи за право на глас има за цел да подкопае вярата в системата.

Доналд Тръмп към американците: Аз ще бъда вашият защитник

Доналд Тръмп към американците: Аз ще бъда вашият защитник

САЩ не били готови комунист да стане президент

Републиканците казват, че съдебните дела имат за цел да върнат вярата в изборите, като гарантират, че хората няма да гласуват незаконно. Тръмп и неговите съюзници твърдят, че загубата му на изборите през 2020 г. от Джо Байдън е била опетнена от широко разпространена измама.

Въпреки че случаят в Аризона вероятно няма да постигне целите си, правни експерти казват, че той се вписва в модел на съдебни дела, подкрепяни от републиканците, които изглежда имат за цел да посеят съмнения относно легитимността на изборите преди те да се състоят и да осигурят почва за оспорване на резултатите след факта.

"Това е част от създаването на наратива, че ще има нередности, които ще изискват външна намеса", каза професорът от Юридическия факултет на Колумбия Ричард Брифолт.

Правната фондация America First, нейните адвокати и Милър не отговориха на запитванията.

Говорител на Републиканския национален комитет каза, че основният приоритет на партията е отстраняването на това, което според тях са проблеми със системите за гласуване преди деня на изборите, за да се гарантира, че няма незаконно подадени бюлетини.

"Нашата операция за почтеност на изборите се бори за осигуряване на изборите, насърчавайки прозрачност и честност за всеки законен вот. Това дава на гласоподавателите увереност, че бюлетината им ще бъде преброена правилно, и на свой ред вдъхновява избирателната активност", каза говорителят на RNC Клеър Зунк.

Кой заплашва демокрацията в САЩ?

Кой заплашва демокрацията в САЩ?

Дебатът за бъдещето на американската демокрация заслужава по-задълбочена дискусия

Тръмп и Харис са в ожесточена битка преди изборите на 5 ноември, подклаждайки вълна от съдебни спорове както от демократи, така и от републиканци, докато спорят за основните правила.

Републиканците обикновено съдят, за да наложат ограничения върху гласуването, които според тях са необходими за предотвратяване на измами, докато демократите обикновено искат от съдилищата да запазят гласуването достъпно.

Кампанията на Харис заяви в изявление, че републиканците "планират да посеят недоверие в нашите избори и да подкопаят нашата демокрация, за да могат да плачат, когато загубят".

"Екипът Харис-Уолц влиза в началото на тази кампания със стабилна операция за защита на избирателите и изборите и най-добрите адвокати в страната, готови за всяко предизвикателство, което републиканците ни отправят. Ние ще дадем на американците свободните и честни избори, които заслужават, така че всички имащите право на глас могат да гласуват и този глас да бъде преброен", се казва в кампанията.

Ключови моменти от скандалния разговор на Тръмп

Ключови моменти от скандалния разговор на Тръмп

Експерти смятат, че могат да бъдат повдигнати обвинения на президента

В Мичиган, друг силно оспорван щат, републиканците съдят, за да попречат на държавните агенции да разширят достъпа до регистрация на избиратели, да ограничат използването на мобилни станции за гласуване и да наложат по-строги правила за проверка на бюлетините по пощата.

В Невада и други щати съюзниците на Тръмп се стремят да изчистят избирателните списъци от предполагаемо неправомерни гласоподаватели и неграждани, въпреки че крайният срок за систематично изтриване на списъците преди изборите е изтекъл.

А в Пенсилвания републиканците се борят да наложат стриктни правила за гласуване по пощата и да ограничат възможността на гласоподавателите да коригират грешки в бюлетините си. На 13 септември републиканците постигнаха победа, когато най-висшият съд на щата постанови, че бюлетините по пощата с неправилни дати няма да бъдат зачетени.

При загуба през ноември, Тръмп няма да се кандидатира отново за президент на САЩ

При загуба през ноември, Тръмп няма да се кандидатира отново за президент на САЩ

Бившият президент ще бъде на 82 години в деня на изборите през 2028 г.