Румънците не се предават: вече месеци наред те излизат на улицата, за да протестират срещу овладяването на правосъдието и опитите на управляващите да подринат правовата държава.
Репортаж на Дойче веле от Букурещ:
Леден ноемврийски вятър брули демонстрантите по улиците на Букурещ. Но много по-силна е бурята, предизвикана от румънското правителство. И по-опасна, казва един млад мъж, който вече дни наред участва в протестите срещу тъй наречените "реформи" на кабинета. "Прекалиха просто. Първо бяха законите за правосъдието, а сега тази данъчна авантюра, която ще съсипе частния сектор. Нямаме друг избор, трябва да протестираме", обяснява ни Виктор. Вече близо 300 дни хората в Букурещ и в други големи румънски градове излизат на улицата. Води ги обаче не отчаянието, а решимостта да бранят правовата държава, обяснява ни друг демонстрант.
Посланието е кристално ясно: румънското гражданско общество е непреклонно - и не се поддава на празните обещания. В началото на годината повече от 600 хиляди души демонстрираха срещу социалдемократическото правителство, което постави правосъдието под свой контрол. Това беше апогеят на протестите, които продължават оттогава насам. Понякога демонстрантите са малобройни, друг път, както последната неделя например, на улицата излизат до 20 хиляди души, които протестират срещу обезличаването на правосъдието.
Зад кулисите
Това обезличаване първоначално трябваше да стане с помощта на един спешен декрет на правителството, а сега явно ще бъде довършено под маската на демократичния парламентаризъм. Целта е да бъде отслабена Службата за борба срещу корупцията, да се предефинира злоупотребата със служебно положение, а правосъдието да бъде поставено под контрол. От новите закони ще се възползват най-вече онези политици, срещу които има влезли в сила присъди или течащи разследвания за корупция и злоупотреба със служебно положение. Не само гражданското общество смята, че това е опасно за правовата държава - същото мислят и представители на прокуратурата, на съдийската гилдия и дори президентът Клаус Йоханис, който остро разкритикува плановете на правителството.
Сред онези, които ще се възползват от тъй наречената "съдебна реформа", най-ярко се откроява името на Ливиу Драгня, шеф на управляващата Социалдемократическа партия и председател на парламента. След победата на неговата партия на парламентарните избори миналата година, той нямаше право да оглави правителството, защото е осъден условно за манипулиране на избори и е подсъдим по още едно дело. Но Драгня дърпа конците иззад кулисите. Помага му коалиционният партньор в правителството - една псевдо-либерална отцепническа партия на име АЛДЕ под ръководството на председателя на Сената Калин Попеску Таричану, срещу когото също върви следствие по подозрение в приватизационни афери.
Но дърпането на конците явно не работи така, както Драгня си е представял. Само половин година след изборната победа марионетният министър-председател трябваше да бъде сменен, защото очевидно вече не е желаел да участва в играта. Сорин Гриндяну, който минаваше за надеждоносец на партията си, беше демонтиран и подменен с политик, който уж щеше да слушка. Но новият премиер Михай Тудосе също вече влиза в пререкания с партийния лидер. И може би ще го сполети съдбата на предшественика му, ако откаже да проведе многократно оповестяваната "данъчна революция". С правителствено постановление бе наложен нов данъчен закон, който през следващите дни трябва да се прокара и през парламента.
Пакетът от мерки предвижда увеличаване на минималната работна заплата със 100 евро до равнище 420 евро на месец. За сметка на това обаче всички социални отчисления занапред ще се плащат единствено от работника, респективно служителя. Срещу тези планове протестират де факто всички: синдикатите, опозицията, гражданското общество, работодателите. Президентът Йоханис изрично предупреди да не се тръгва на тази "данъчна авантюра", за която е ясно, че ще е с тъжен край. И този край сякаш вече се очертава: курсът на румънската лея спрямо еврото падна до най-ниското си равнище за последните пет години.
"Това е катастрофа"
Няколко организации на работниците и служителите призоваха към национална обща стачка. Богдан Хосу, лидер на синдикалната конфедерация "Картел Алфа", каза за Дойче Веле, че е неприемливо половината от заплатата да отива за данъци и отчисления. "Това е икономическа и социална катастрофа", обобщава Хосу.
На сходно мнение е и известният политолог Андрей Търану. В интервю за Дойче Веле той казва, че законодателните промени са противоправна намеса в правосъдието и в данъчната уредба, от която полза ще имат единствено управляващите. "Тези фалшиви реформи вредят на Румъния както вътре, така и навън. Сега президентът трябва да използва всички инструменти, с които разполага, за да блокира маниакалността, с която правителството се опитва да наложи плановете си."
Либералната опозиция възнамерява да внесе вот на недоверие срещу кабинета, но шансовете за успех са малки. Парламентарното мнозинство вече неведнъж се е показвало като послушен инструмент в ръцете на коалиционното правителство. Едно обаче е сигурно: румънците ще продължат да излизат на улицата. През следващите дни се очакват нови масови протести.
boris-iliev
на 12.11.2017 в 17:50:54 #4Прав е mikelle-damiani- В Румъния не е като в БГ - 80% дебили - русофили! В София вдигнаха билетчето, софиянци си траеха като бити з...... . През 2007 г. замразиха заплатите в държавния сектор и досега не са отмразени, пълна тишина от нашето общество.Вдигнаха заплатите на политическите кабинети на министрите с по 1000 лева, а на пенсионерите с има няма 10 лева пенсиите, отново тишина. Ама ако е за политика, софиянци масово излизат по жълтите павета. Интересно, като ти бъркат в джоба мълчим, ако е за имегинерни политически послания, протестираме. Е, а какви сме???
mikelle-damiani
на 11.11.2017 в 01:54:32 #3В Румъния не е като в БГ - 80% дебили - русофили!!!
ISIS
на 11.11.2017 в 00:52:14 #2Браво анд Румъния
58eng
на 11.11.2017 в 00:40:34 #1Румънците се оказаха ербап хора