Заместник-министърът на външните работи на Русия, Сергей Рябков, предупреди, че Москва обмисля широк спектър от действия, свързани с ядрените опити, поради това, което Русия определя като "радикална позиция" на администрацията на Доналд Тръмп по този въпрос. Това беше съобщено от вестник "Комерсант" в петък.

Рябков, който отговаря за контрола върху въоръженията, заяви, че политическата ситуация е "изключително сложна" и американската политика е "изключително враждебна". Той добави, че Русия разглежда всички възможности за осигуряване на своята сигурност, включително и политически сигнали, свързани с потенциални ядрени опити.

По време на първия си мандат (2017-2021 г.) администрацията на Доналд Тръмп обсъждаше възможността за провеждане на първи ядрен опит от страна на САЩ от 1992 г. насам, съобщава вестник "Вашингтон пост". Русия също не е провеждала ядрени опити от 1990 г., когато последният такъв беше осъществен от Съветския съюз. Президентът Владимир Путин по-рано заяви, че Русия би обмислила провеждане на ядрен опит, ако САЩ направят същото.

Комплексният договор за забрана на ядрените опити (CTBT), подписан през 1996 г., има за цел да предотврати всякакви ядрени експлозии - както за военни, така и за цивилни цели. Споразумението е важен елемент в международния режим за контрол на въоръженията и цели да предотврати разпространението на ядрени оръжия, като същевременно допринася за глобалната сигурност.

Договорът обаче не е ратифициран от всички ядрени сили, включително САЩ и Китай, което отслабва неговото прилагане. От разпадането на Съветския съюз през 1991 г. само няколко държави са провеждали ядрени опити, включително Индия, Пакистан и Северна Корея. Последният такъв опит беше извършен от Северна Корея през 2017 г.

Русия няма да прави ядрени тестове, ако и САЩ се въздържат от такива

Русия няма да прави ядрени тестове, ако и САЩ се въздържат от такива

Все пак полигонът в Нова Земля е готов за възобновяване на пълномащабни ядрени тестове