Русия няма да прави тестове с ядрени оръжия, при условие, че и Съединените щати се въздържат от такива. Това заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, който отговаря за руската политика за контрол на оръжията, предаде "Ройтерс".
Този коментар Рябков направи по повод спекулациите, че Русия може да възобнови ядрените опити, понеже САЩ и редица европейски държави обмислят да дадат разрешение на Украйна да удари дълбоко Русия със западни ракети.
Миналата седмица руският държавен вестник "Российская газета" публикува интервю с Андрей Синицин, ръководител на руския ядрен полигон в Нова Земля, в което той посочва, че полигонът е готов за възобновяване на пълномащабни ядрени тестове.
Президентът Владимир Путин свърза всяко възобновяване на руски ядрени опити с подобни действия от страна на САЩ и каза, че няма нужда да използва такива оръжия, за да спечели войната в Украйна.
"Нищо не се е променило. Както е определено и формулирано от президента на Руската федерация, ние можем да провеждаме такива тестове, но няма да ги провеждаме, ако САЩ се въздържат от подобни стъпки", каза пред медии Сергей Рябков.
Рябков уточни, че подготовката на руския ядрен полигон Новая Земля, за да го направи "напълно готов", е била предприета в отговор на действията на Съединените щати, които според него са подобрили собствената им тестова инфраструктура.
Сергей Рябков каза, че Москва е разтревожена от съобщенията, че САЩ нямат незабавни планове да изтеглят ракетна система със среден обсег, разположена във Филипините. Русия обмисля своя отговор - включително във военната сфера, добави той.
Войната в Украйна предизвика най-тежката конфронтация между Русия и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г., което се смята за времето, когато двете суперсили от Студената война са били най-близо до умишлена ядрена война.
След кубинската криза тогавашният американския президент Джон Ф. Кенеди и съветският лидер Никита Хрушчов проучиха идеята за забрана на ядрените опити.
През 2023 г. руският президент Владимир Путин официално отмени ратификацията от Русия на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити, привеждайки Русия в съответствие със Съединените щати.
Възобновяването на тестовете би поставило началото на нова и несигурна ядрена ера, точно когато Русия, Съединените щати и Китай се надпреварват да модернизират своите ядрени оръжия.
Вашингтон определя Русия и Китай като най-големите заплахи за държавната сигурност. Пекин и Москва, които задълбочиха партньорството си по време на войната в Украйна, пък определиха САЩ като западаща суперсила, която е посяла хаос по целия свят.
Съветският съюз тества първата си ядрена бомба през 1949 г. в Казахстан. САЩ откриха ядрената ера през юли 1945 г., като тестваха 20-килотона ядрена бомба в Аламогордо, Ню Мексико, след което хвърлиха атомни бомби върху японските градове Хирошима и Нагасаки месец по-късно, за да сложат край на Втората световна война.
Последно през 1990 година Съветският съюз прави ядрен тест, а Съединените щати през 1992 г. Нито една страна, освен Северна Корея, не е провеждала тестове, включващ ядрена експлозия през този век.
friend
на 23.09.2024 в 19:39:36 #1Русия няма да прави тестове с ядрени оръжия, при условие, че и Съединените щати се въздържат от такива. ------------------------------- Интересно, кога РФ прави това лукаво предложение. Прави го, когато няколкото опита със "Сармат" не успяха. Защо не го направиха преди това? Прави го, когато вече почти сигурно САЩ ще разрешат използване на далекобойни оръжия в РФ. Прави го, когато Украинците са навлезли в РФ - Курск и сега може да направят референдум за присъединяването на Курск към Украйна.