Русия и САЩ се обвиняват за нарушаване на ядрения договор между Рейгън и Горбачов. Договорът, подписан преди 30 години е основата за сегашния режим за контрол на въоръженията и неразпространение на ядрените оръжия.
На редовно заседание на Комисията за контрол на изпълнението на Договора за премахване на ракети на къси и средни разстояния, Руската делегация и САЩ обещават да продължат да работят с цел "запазване и укрепване" на договора. В същото време обаче руският президент Путин коментира, че САЩ вече са напуснали договора.
По време на "Студената война", Договорът е подписан от генералния секретар на Централния комитет на КПСС Михаил Горбачов и американският президент Роналд Рейгън на 8 декември 1987 г. във Вашингтон.
Това събитие е предшествано от дълги години на взаимни страхове, свързани с възможностите на Москва и Вашингтон и техните ядрени оръжия както на НАТО в Европа и тези на СССР.
Една взаимна атака би могла да се извърши с удари на балистични и крилати ракети с малък и среден обсег, чието полетно време е по-малко от 10 минути.
Не е имало общо определение за това, какви точно са ракетите с малък и среден обсег, но в двете страни се усеща необходимостта от унищожаване на такива оръжия, за да се намали международното напрежение. САЩ и СССР се споразумяват да създадат обща класификация на ракетите по отношение на обхвата на действие и да унищожат значителна част от своя ядрен арсенал.
Класификация на ракетите според Договора: от 1000 до 5500 км - ракета със среден обсег и от 500 до 1000 км - ракета с малък обсег на действие.
Въпреки факта, че в Договора не съществуват дефиниции за "междуконтинентална балистична ракета", се предполага, че това е ракета с максимален диапазон от най-малко 5500 км.
Ракети със среден радиус, унищожени от СССР и САЩ: RSD-10 "Пионер" - ракетни системи с балистични ракети; F-12 - балистични ракети; F-14 - балистични ракети; RK-55 "Релеф" - ракетни системи с балистични ракети; Pershing II - балистични ракети на мобилни платформи; BGM-109G Tomahawk - ракетни системи с балистични ракети.
Ракети с малък обсег на действие, унищожени от СССР и САЩ: OTP-22 "Temp-C" - ракетни системи с балистични ракети; OTP-23 Oka - ракетни системи с балистични ракети; Pershing IA - балистични ракети на мобилни платформи.
По този начин и според Договора, до средата на 1991 г., Москва унищожава 1846 ракети, а Вашингтон около хиляда.
Тридесет години след сключването на Договора, двете страни, подписали споразумението, се обвиняват взаимно, че го нарушават. В Русия смятат, че американската система за противоракетна отбрана Aegis Ashore могат да бъдат заменени, ако е необходимо, с крилати ракети със среден обсег, което ще бъде пряко нарушение на договора.
Държавният департамент на САЩ от своя страна отрича възможността за изстрелване на крилати ракети с Aegis Ashore. От декември 2017 г. комплекс Aegis Ashore е в Румъния. Плановете на САЩ да създадат подобна база в полското селище Редзиково следващата година остават в сила. Освен това на фона на ракетно-ядрените изпитания в КНДР се разгръщат Aegis Ashore и в Япония.
Русия от своя страна се притеснява от безпилотни летателни апарати на САЩ (дронове), чийто експлоатационен диапазон е 1 100 км. Тези безпилотни летателни апарати са близки със своите възможности и характеристики до дефиницията за крилата ракета.
В САЩ аргументите за възможно нарушение от страна на Русия на Договора са и твърдения в американската преса за развитието в Руската федерация на оперативно-тактическият комплекс "Искандер-М" наземни крилати ракети, за които се твърди, че достигат до 3 хил. км.
"Искам да подчертая, че новите ракети Искандер, не нарушават Договора в сила от 1988 г., тъй като разстоянието на полета им не надвишава 500 км.", обяснява Виктор Бондарев от Руската Федерация.