Кремъл вижда своето военно бъдеще в хибридните войни. Те се водят под границата, която би принудила НАТО да се намеси, но те дават възможност да се получи статут на световна сила. Това вече работи в Източна Украйна и в Сирия, но също така изисква много големи разходи. Това ли е надеждата за Запада?, пита германският вестник "Ди Велт".
Още от времето на ханзейските търговци и Великото херцогство Литва, контролът над Балтийския регион е бил предмет на военни спорове на тогавашните велики сили и така чак до ново време между САЩ и СССР.
Русия видя в санкциите на САЩ срещу "Северен поток 2" акт на хибридна война
Епизод пореден по темата
В битките за Донбас, подтикнати от недобре прикритата имперска воля на Кремъл отдавна и придоби изключително опасни форми. Битката за руското наследство се развива между Балтийско и Черно море. И руският елит не възнамерява да я загуби, отбелязва "Ди Велт".
Във военно отношение Кремъл разчита на политика, която далеч надхвърля икономическата мощ на Русия, но е стимулирана от вътрешната политика. Русия има достатъчно популистки потенциал, включително религиозен, за да се нуждае от военни успехи и исторически барабани. Така се отваря вратата към военно -политическата непредсказуемост.
Днес ситуацията вече не се определя от ядрената дисциплина на Студената война, а обещава победа на онзи, който действа пръв, подчертава "Ди Велт". Старите офицери от генералния щаб знаят колко опасен е такъв курс в ядрения век.
Дългосрочният ядрен мир се основаваше на разбирането, че няма алтернатива на съжителството на световни сили въз основа на споразумения. Тези дни свършиха. Войната - поне в сдържана форма - е възможна отново: това може да бъде видяно в Източна Украйна, в Сирия, в Либия, но преди всичко в региона на Балтийско море.
Русия е в процес на изграждане на принципно нова армия, разработване на ядрен капацитет и експериментиране с по-малки войни под прикритието на ядрения си потенциал. Това включва редовно провеждане на мащабни маневри, предназначени да впечатлят, сплашат и опитомят Запада и неговите непосредствени съседи .
"Дилемата на Путин е, че руската икономика не е в състояние на дуел във всяка област, с изключение на суровините и оръжията. А хибридната война струва много пари, които външната икономика не носи, а вътрешният пазар не може да си позволи. Това създава нужда Кремъл да вземе историческо решение: или да напада, или да застраши социалния мир в страната.
Необходимо е да се разбере тази сложна разлика между военната и икономическата Русия. Само тогава ще бъде възможно да се прилагат стъпките по стъпка постиженията на Студената война на практика.
Но първо страните от НАТО, начело със САЩ и Федерална република Германия, трябва да разберат, че хибридната война не е просто продължение на стари модели и методи, а динамична форма на политика, която не е без опасност, ако се вземе под внимание растежа на Китай като световна сила. И всичко това поставя руския управляващ елит пред проблема да намери modus vivendi в отношенията с Европа и Запада, вместо неизбежно да бъде въвлечен във водовъртежа на азиатският гигант.
Хибридната война е опасен инструмент, съблазнителен за създателите си и опасен за всички наблюдатели, заключава в. "Ди Велт".
NaskoZashtoto
на 26.05.2021 в 11:54:20 #7И нещо, което е наистина съществено. Хитлер води война, която Германската икономика не може да си позволи. Война издържана с грабеж на ресурси от окупираните територии, с робски труд и геноцид на някои етноси и народи. Опитът със заглавието да се направи паралел и да се представят водените от Русия войни, или онези за които в Кремъл мечтаят, като войни възможни само като грабителски не бива да се оставя незабелязан. Вие сами преценете.
NaskoZashtoto
на 26.05.2021 в 11:47:23 #6Либералната идея предполага да се признае всекиму правото да вярва в каквото ще. Ди велт, от когото Нюза е преписал, може би вярва, на този, да го наречем, анализ. Но истината в него е само една. И тя е, че Русия е готова да се бори за интересите си, включително като плаща за хибридни “малки” войни. Лъжата е, че не може да си го позволи, защото това ще срине жизнения стандарт на руснаците. #7 наистина доста добре е посочил няколко важни фактора, особено факта, че за разлика от 70-те и 80-те години на миналия век Русия се изхранва сама. Но има поне още два фактора, които трябва да се споменат. Първия е, че за разлика от СССР от години се заделят средства в резервен фонд, който да компенсира евентуални загуби в основното перо на руския износ- нефт и газ. А и руският износ вече е диверсифициран и не е така зависим от политиката на “колективния запад”. Втория фактор е, че руското общество е способно да понесе повече жертви - и в смисъл на човешки животи, и в социален план - отколкото разглезените жители на държавите в НАТО. Тъй че много им здраве на драскачите от Ди велт и на нашенските преписвачи, но колкото и да е слаба руската икономика в сравнение с първите в света, сметката на локалните хибридни войни, които Русия води в последните 15-20 години е поносима за нея и икономически, и социално. Истината е, че мнозинството руснаци подкрепят политиката “своето не даваме” Дали това е добро, това е съвсем друг въпрос, който зависи изключително от гледната точка.
Кастело Белведере
на 26.05.2021 в 00:32:49 #5Простата истина е, че Русия не иска да отстъпи от трона на империя на злото, каквото и да коства това... и ще продължава да тормози света, затъвайки все по-бавно, но сигурно.
psp_11
на 26.05.2021 в 00:30:54 #4Те се водят под границата, която би принудила НАТО да се намеси.. ==== НАТО никога няма да се намеси. Охранителната фирма няма как да се бие с армия. САЩ единствен има потенциал. Но с ръск да загуби - крах за хегемона..
ICO
на 25.05.2021 в 23:30:13 #3ПЪРВО. Русия не иска да води войни, а иска мир и води политика по "принуждаване към мир". Войната в Сирия, Грузия и Украйна я започнаха САЩ, а бяха принудени към мир от Русия. ВТОРО. Русия изразходна 10 пъти по-малко пари от САЩ и 18-20 пъти по-малко от НАТО като военен бюджет, също така руското оръжие е 10-15 пъти по евтино от натовското, а като ефективност го превъзхожда многократно. Така с по-малък бюджет, реално има по-голяма военна мощ. ТРЕТО. Старата мантра за разрушаването на социалния мир заради военните разходи, вече не важи защото Русия се превърна в най-големия производител на пшеница в света, а земеделието й за последните 5 години е с над 12% ръст ежегодно. ЧЕТВЪРТО. Нестабилността и непредвидимостта се предизвиква от САЩ, които последователно излезнаха от договорите за ПВО системите, за средните ракети, ядрената сделка с Иран, договора за климата и тн. ПЕТО. Желанието на САЩ да разговарят с Русия от позиция на силата, е неосъществимо, заради новото поколение оръжия, които Путин показа и те вече влезнаха на въоражение.
GolaVoda
на 25.05.2021 в 21:42:20 #2един знаещ приятел ....голям играч.... като черепа хитрец каза.. реалната покупателна способност ще бъде катастрофално ниска по време на приемането ни в еврозоната.
GolaVoda
на 25.05.2021 в 21:29:55 #1аз имам друга дилема!! дали при при влизането в еврозоната лева ще струва реално 2 евро или половин евро...?? ама реално.. колко ще струва..?? също така, защо в България като купуваш злато то се умножава по 1.5.. а като продаваш се умножава по 0,5. Нали сме уж бяла държава със централна банка член на ЕС как може такова нещо??? също така швейцарски франкове или британски паунди... са най-реалната валута..?? чувам че британците купували от руснаците по 30 тона злато на серии, а швейцарците, които са гръбнака на райха и не купват нищо ..нищо... това защо е така??? помогнете и спрете с простотиите.. нали сме българи на български пишем.. защо само плява пускате??