Русия ще търси гаранции, че НАТО няма да даде членство на Украйна и че тя ще остане неутрална във всяко мирно споразумение. Това каза руският заместник външен министър Александър Грушко пред руската медия "Известия", цитиран от BBC.
"Ние ще поискаме железните гаранции за сигурност да станат част от това споразумение. Част от тези гаранции трябва да бъде неутралния статут на Украйна, отказът на страните от НАТО да я приемат в алианса", каза Грушко.
Припомняме, че се очаква президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият руски колега Владимир Путин да говорят през следващите дни, докато продължават преговорите за възможно прекратяване на огъня в тригодишната война в Украйна.
САЩ и Украйна се споразумяха да предложат на Русия 30-дневно прекратяване на огъня.
Докато Путин заяви, че подкрепя прекратяване на огъня, той също така изложи списък с трудни условия за постигане на мир.
Една от зоните на спорове е западната Курска област на Русия, където Украйна предприе военна операция миналия август и превзе част от територията.
Путин заяви, че Русия отново контролира напълно Курск и каза, че украинските войски там "са изолирани".
Той също така повдигна множество въпроси за това как прекратяването на огъня може да бъде наблюдавано и контролирано по фронтовата линия на изток.
Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Путин, че се опитва да "саботира" дипломатическите усилия за осигуряване на незабавно прекратяване на огъня.
Американският пратеник Стив Уиткоф, който се срещна с Путин миналата седмица в Москва, каза пред CNN, че очаква "да има разговор" между Тръмп и Путин "тази седмица".
По време на предизборната си кампания Тръмп многократно обеща да сложи край на войната, която започна през 2022 г., в "първия ден" на новата администрация.
По-малко от месец след като беше встъпил в длъжност, Тръмп проведе разговор с Путин, който според съобщенията продължи 90 минути за незабавно започване на преговори за прекратяване на войната.
Уиткоф отказа да отговори на въпрос как окупираната от Русия земя в Украйна може да бъде разгледана в потенциална сделка. В момента Русия контролира около една пета от Украйна.
Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев също поиска да не се изпращат миротворци в Украйна, тъй като това за Русия ще означава война.