Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова, коментирайки в изявлението на президента на Грузия Саломе Зурабишвили за непризнаването на резултатите от парламентарните избори, зададе въпрос с какво бъдещето на Грузия е по-лошо от европейското, съобщава ТАСС.

"Имам въпрос към Зурабишвили: с какво бъдещето на Грузия е по-лошо от европейското? Грузия, нека напомня на френската гражданка, е по-стара от Франция", написа Захарова в канала си в Telegram.

Забележката на Захарова визира живота и кариерата на Зурабишвили във Франция. 

Зурабишвили е дъщеря на политически емигранти, напуснали Грузия през 1921 г. Тя е родена през 1952 г. в Париж, Франция и до 2018 г. има и френско гражданство. Между 1974 и 2003 г. е френски дипломат. През 2003 г. е назначена за посланик в Грузия. След това започва политическата ѝ кариера в Грузия. През март 2004 г. тогавашният грузински президент Михаил Саакашвили я назначава за министър на външните работи на Грузия и тя веднага започва да работи за изтегляне на руските военни бази от страната. 

Захарова цитира изявлението на президента на Грузия, който заяви, че не признава изборите, тъй като според нея това означава "подчинение на Грузия на Русия" и също така отбеляза, че "никой не може да отнеме европейското бъдеще на Грузия" .

Според нея, Вашингтон вече е отнел "европейското бъдеще" на Европейския съюз (ЕС), лишавайки го от стабилно снабдяване с ресурси, сривайки икономиката и привличайки бизнес лидери, а преди това - наводнявайки го с нелегалните мигранти, които заради американските авантюри в Близкия изток и Северна Африка се изсипаха в Европа с милиони."

"Затова да се вярва, че ЕС може да даде "европейско бъдеще" на някой друг, е просто глупаво, подчерта Захарова. Лишаването от бъдеще означава лишаване от независимост и национални интереси. Докато страните и народите мислят за себе си и не изпълняват безпрекословно заповедите на своите вашингтонски господари, те имат бъдеще."

През ноември Европейският съвет обсъжда изборите в Грузия

През ноември Европейският съвет обсъжда изборите в Грузия

След като и управляващи, и опозиция обявиха победа

През ноември Европейският съвет ще оцени ситуацията и ще определи следващите стъпки в отношенията си с Грузия. Това написа в неделя председателят на Съвета Шарл Мишел в публикация в X.

"След парламентарните избори възнамерявам да включа Грузия в дневния ред на неформалната среща на държавните и правителствени ръководители в Будапеща", заяви Мишел.

"Отбелязваме предварителната оценка на ОССЕ/СДИПЧ и призоваваме Централната избирателна комисия и другите съответни органи да изпълнят задължението си да разследват бързо, прозрачно и независимо и да се произнасят по изборни нередности и твърдения за тях", настоява той.

Мишел подчерта, че тези предполагаеми нередности трябва да бъдат изяснени.

Председателят на Европейския съвет подчерта, че градивният и приобщаващ диалог в целия политически спектър сега е от първостепенно значение.

Опозиционните партии в Грузия няма да признаят вота

Опозиционните партии в Грузия няма да признаят вота

Напрежение в Тбилиси

Управляващата партия "Грузинска мечта" получава 54,26% от гласовете на парламентарните избори, след като са преброени 90,42% от бюлетините, според Централната избирателна комисия.

Опозиционната Коалиция на промените е на второ място с 10,80 % от гласовете. Национално движение "Единство" е на трето място с 10,04%. В парламента влизат още партиите "Силна Грузия" (8,7%) и "За Грузия" (7,73%). Останалите партии не са преминали петпроцентната бариера.

Бидзина Иванишвили, председателят на "Грузинска мечта", и Саломе Зурабишвили, президентът на Грузия, която подкрепя опозицията, вече обявиха победа - всеки за себе си.

Тина Бокучава, лидер на Национално движение "Единство", основано от бившия президент Михаил Саакашвили, обвини "Грузинска мечта", че е фалшифицирала изборите и е "откраднала победата от грузинския народ". Национално движение "Единство" няма да признае резултатите от изборите, заяви Бокучава.

И власт, но и опозицията обявиха победа на изборите в Грузия

И власт, но и опозицията обявиха победа на изборите в Грузия

Противоречиви екзит полове

Коалиция "Промяна" обвини управляващата партия в "кражба на изборите" и "узурпиране на властта". Те също отказаха да признаят резултатите. "Коалиция за промяна" обяви протести от 27 октомври. Силна Грузия също не призна резултатите.

Опозицията няма да може да организира преврат, тъй като се нуждае от подкрепата на обществото, убеден е генералният секретар на "Грузинска мечта", кметът на Тбилиси Каха Каладзе. В същото време той предупреди за "много твърда реакция" в случай на незаконни действия.

Избирателната активност, по предварителни данни, е била 58,94%, като са гласували повече от 2 млн. души. Около 3,5 милиона имаха право да гласуват.

Грузинците гласуваха на парламентарни избори, представени като екзистенциална битка, която ще определи дали страната ще се сближи със Запада, или ще се наклони обратно към Русия.

Иванишвили заяви, че вотът е бил "много прост избор".

"Или ще изберем правителство, което служи на вас, грузинския народ, или ще изберем агент на чужда държава, който ще изпълнява само задачите на чужда държава", подчерта Иванишвили.

"Този ​​ден ще определи бъдещето на Грузия", обяви президентът Саломе Зурабишвили, критик на "Грузинска мечта", чиито правомощия са предимно церемониални.

"Тази вечер ще има победа и тази победа ще бъде на Грузия, на цяла Грузия", категорична бе тя.

Между Русия и Запада: Грузия избира парламент

Между Русия и Запада: Грузия избира парламент

Този ​​ден ще определи бъдещето на Грузия, обяви президентът

Грузия загуби части от територията си от подкрепяните от Русия сепаратисти през 90-те години на миналия век и беше победена при кратко руско нахлуване през 2008 г. В продължение на десетилетия беше една от най-прозападните държави, произлезли от Съветския съюз.