Русия е наложила ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Това съобщи "Ройтерс".
Агенцията цитира решение на руското правителство в петък.
Този документ създава рискове за доставките за американските атомни електроцентрали, които миналата година са внасяли една четвърт от обогатения си уран от Русия.
Кремъл заяви, че временните ограничения са в отговор на забраната на Вашингтон за внос на руски уран, която беше подписана със закон по-рано тази година, но съдържаше дерогации, позволяващи доставките да продължат в случай на опасения за доставките до 2027 г.
Русия е шестият по големина производител на уран в света и контролира около 44% от световния капацитет за обогатяване на уран.
През 2023 г. САЩ и Китай са начело на списъка на вносителите на руски уран, следвани от Южна Корея и Франция.
На 11 септември президентът Владимир Путин заяви на правителствено заседание, че Москва трябва да обмисли ограничаване на износа на уран, титан и никел в отговор на западните санкции.
Указът на правителството от петък е първото последващо действие след изявлението на Путин през септември.
На Русия се падат 27% от обогатения уран, доставен на американските ядрени реактори с търговска цел през миналата година.
Вносът от Русия в САЩ до юли тази година възлиза на 313 050 кг, което е с 30% по-малко от миналата година.
Не е ясно дали САЩ са внесли някакъв уран от Русия след влизането в сила на забраната на САЩ през август.
В постановлението на руското правителство се казва, че компаниите, които са получили разрешение от службата за контрол на износа, все още могат да изнасят уран за САЩ.
САЩ проучват рязкото увеличаване на вноса на обогатен уран от Китай от края на 2023 г. насам на фона на опасенията, че доставките помагат на Москва да заобиколи американската забрана за внос на горивото за електроцентрали от Русия.
projekt
на 16.11.2024 в 18:39:29 #7ала бала ................ смешен си. по твоята логика това САЩ да ограничат вноса на уран от Русия е отчаян ход. не знам дали забеляза какво се случва последните няколко години.....но това че имаш пари и лицензи.....не е голяма работа. икономиката на Европа върви надолу. САЩ са горе долу....добре че имат принтери за пари и че американските войници са гарант за стабилността на долара. не знам как е в Канада. ЛГБТ активиста там може да сподели как е положението в Канада. много ми е интересно и смешно като почнеш да пишеш едни общи приказки. как се взимали мерки, как се търсели алтернативи..... и както как точно си представяш тия алтернативи бе човек. днес САЩ се обажда в Канада и казва че им трябва 2 пъти повече обогатен уран. СОМА отива в канадски Кауфланд, купува 100 кила обогатен уран и го праща в САШ....ти така ли си ги представяш нещата. за това трябват години....години..... според теб досега толкова години САЩ купува обогатен уран от Русия.....защо....защо според теб. защото цената е добра, защото е качествен....защо.... защо досега САЩ не са купували изцяло само от Канада. ЗАЩО.... няма нужда да отговаряш. между другото ми е интересно защо реши да ползваш изкуствен интелект и чат ботове за да ти пише коментарите а ти само леко да ги променяш за да не бие толкова на очи. защо изведнъж реши да се довериш на изкуствения интелект? на това може да отговориш. а за урана....в момента САЩ купува близо 50% от Русия - 25% от Русия и 25% от Казахстан което си е пак руска технология. един от малкото останали източници на валута...... боже, боже..... за твоя информация Русия в момента снабдява Европа с газ, нефт, метали......руди...всичко. само олигофрените като канадския спeрматoзoид си мислят че изведнъж Европа се оказала източник на всички ресурси дето преди ги купувахме от Русия. преди директно на ниски цени, сега през американски компании с надценка.
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 16.11.2024 в 11:06:21 #6Alabala, Не се излагай с анти-руската пропаганда. В атомния сектор ако не е Русия, ще е Китай. С нарастването на атомните реактори по света, компаниите винаги ще се обръщат към най-евтиния източник. Статистиките ясно показват кои държави доминират в производството на обогатен уран. Надеждите на Европа (а и САЩ) са в изгряващи звезди като Казахстан и Узбекистан. Но засега не е ясно дали и тези държави имат достатъчно уранови запаси, за да се считат надеждни доставчици.
Опако
на 16.11.2024 в 05:32:08 #5Няма страшно, руски циг.ани като вас все ще намерят какво да ручат от мазето! Радвайте се, че имате дори мазе!
Не всеки има
Демокрацията е прекрасно нещо - който има акъл, се справя добре и живее хубаво, който няма, духа супата!
bajbor
на 16.11.2024 в 01:49:10 #4"Забележете, че ограниченията дори не са пълна забрана – в указа има вратички, позволяващи на определени компании да продължат износа" Знам че ще ти бъде тъпо , но не мога да го подмина.... "Непълната " забрана или ограничения не са от руска страна а от твоите хора... Айде малко четене с разбиране от 3ти клас
alabala654
на 15.11.2024 в 23:52:49 #3Тази новина за „ограничаването“ на износа на обогатен уран от Русия към САЩ е поредният пропаганден трик на Кремъл, целящ да създаде напрежение и да демонстрира предполагаема "сила" на Москва. Реалността обаче е съвсем различна. Първо, САЩ отдавна са подготвени за този сценарий. Американската ядрена индустрия активно търси алтернативи на руския уран, включително чрез увеличаване на вътрешното производство, партньорства с Канада и Австралия и разширяване на договорите със съюзнически държави. Да не говорим, че Вашингтон има стратегически запаси и се ориентира към Китай не защото "няма друг избор", а защото наблюдава всякакви възможности за намаляване на руската роля в този сектор. Второ, този ход на Русия е доказателство за отчаянието на Кремъл. Забележете, че ограниченията дори не са пълна забрана – в указа има вратички, позволяващи на определени компании да продължат износа. Това показва, че самата Русия не може да си позволи да загуби напълно приходите от уран – един от малкото останали източници на валута за Кремъл на фона на задушаващите санкции. Трето, Русия опитва да представи тези ограничения като "ответен удар", но това е просто реакция на стратегическите действия на Запада да ограничи зависимостта си от руски ресурси. Когато Путин говори за „размисъл“ относно износа на уран, титан и никел, това е ясен сигнал, че Русия губи влиянието си като основен износител на ключови ресурси. А забележете, че дори Китай – най-близкият „съюзник“ на Москва – също разглежда тези доставки като инструмент за натиск, а не доверие. Кремъл може да се опитва да сплашва с този ход, но ефектът е ограничен. Вместо да отслаби САЩ, той ускорява преориентацията на Запада към надеждни и демократични партньори. Междувременно Русия, изолирана и икономически отслабена, продължава да копае дупка за себе си в глобалната икономика.
bajbor
на 15.11.2024 в 23:04:17 #2Проджект, нас не ни мисли - така сме се диференциирали че майката плаче
Немаме бутане - цел свет у криза, ние всичко си имаме...
Като гледам мазето - ехееее.... И тая зима ще избутам
projekt
на 15.11.2024 в 21:47:40 #1Оффф добре че ние купуваме 100%америкаснки уран За момент си помислих че САЩ са ни препродали руски уран.