САЩ проучва скока на вноса на обогатен уран от Китай от края на 2023 г. заради опасения, че увеличените доставки помагат на Москва да заобиколи американската забрана за внос на гориво за електроцентралите от Русия, съобщи "Ройтерс".
През декември 2023 година законодателите от Камарата на представителите на САЩ приеха забрана за внос на руски обогатен уран, като част от усилията на Съединените щати да попречат на способността на президента Владимир Путин да финансира войната на Русия срещу Украйна.
Все пак забраната позволява част от руския внос да продължи до 2028 г., ако има опасения относно доставките.
Според данни на Комисията за международна търговия през септември месец доставките на обогатен уран от Китай за САЩ са скочили до 242 990 килограма. Вносът е значителен, тъй като от 2020 г. до 2022 г. Китай не е изпращал обогатен уран в САЩ.
През май месец тази година, когато Джо Байдън официално подписа забраната, Китай отново изпрати на САЩ голямо количество уран - този път общо 123 894 килограма.
По думите на говорите на американското министерство на енергетиката, заедно с други съответни агенции "следи отблизо вноса от Китай, за да гарантира правилното прилагане на наскоро приетия Закон за забрана на руския внос на уран".
Американски служители наблюдават вноса от Китай и други страни, за да "се уверят, че не внасят руски уран като част от схема за износ на материал, произведен в страната, който иначе биха използвали в собствените си реактори", обясни говорителят на министерството.
Русия е най-големият износител на обогатен уран в света, като вносът в САЩ от Русия до юли тази година възлиза на 313 050 килограма, което е спад от 30% спрямо миналата година.
Всяко заобикаляне на забраната може да подкопае усилията на САЩ в крайна сметка да премахнат зависимостта си от руското гориво за своята ядрена енергийна индустрия. Това може също така да отслаби опитите на администрацията на Байдън да стартира местна верига за доставки на уран, като забраната позволи да се отделят около 2,72 милиарда долара публични средства за това.
Според данни, публикувани от Световната банка, вносът на руски обогатен уран в Китай скочи през 2022 г. и 2023 г. Докато Китай строи повече реактори, които ще се нуждаят от постоянни доставки на уран, доставките от Русия също могат да му помогнат да изнася горивото.
Вносът от Китай е повод за безпокойство за урановата индустрия в САЩ. През юни Centrus, компания, развиваща капацитет за обогатен уран, призова търговския представител на САЩ (USTR) да повиши тарифната ставка за обогатен уран от Китай от 7,5% на 20%, като каза, че собствените усилия на компанията "могат да бъдат застрашени от внос на обогатен уран от Китай". Индустриалната група на производителите на уран в Америка призова USTR да увеличи ставката до 50%.
Миналата седмица USTR финализира увеличенията на митата върху някои други стоки, но не и върху урана от Китай.
Русия не коментира забраната до 11 септември, когато руският президент Владимир Путин каза, че Москва трябва да обмисли ограничаване на износа на уран и други метали като отмъщение за западните санкции.
projekt
на 17.09.2024 в 17:22:12 #1мдааааа.......съвпадение. нещо като увеличения внос на дизел за Европа от Индия или увеличен внос на турски газ за Европа. както всички знаем Турция е голям производител на газ..... и отново. САЩ внася уран от Русия, сега от Китай. в задачата се пита....ако САЩ внася уран за собствени нужди, откъде аджеба САЩ намери уран да ни продаде на нас откъде се намери американски уран за АЕЦ Козлодуй?