Държавната дума на Русия одобри на второ четене законопроект, който предвижда глоби за търсене и достъп до забранено съдържание в интернет, включително чрез използване на VPN услуги. Ако бъде окончателно приет, това ще бъде първият случай, в който руското законодателство предвижда административна отговорност не за разпространение, а само за достъп до забранени материал, информира руското опозиционно онлайн издание "Медиазона".
Законопроектът въвежда два нови члена в Кодекса за административни нарушения - 13.52 и 13.53. Първият предвижда санкции за използване на софтуерни и хардуерни средства за заобикаляне на държавни блокировки върху уебсайтове. Глобите варират от 200 000 рубли (около 2 500 долара) за физически лица до 1 млн. рубли (12 800 долара) за юридически лица.
Вторият член предвижда отделни глоби между 3 000 и 5 000 рубли (около 40-65 долара) за търсене и достъп до "очевидно екстремистки материали", включително чрез използване на VPN.
Юристът Станислав Селезньов от правозащитния проект "Свободи в мрежата" коментира, че това е нов правен прецедент. Досега руското законодателство не е наказвало потребителите за самия достъп до забранено съдържание, а само за неговото разпространение.
По думите му, прилагането на закона може да разчита на проверка на браузър историята, автопопълване в устройства, търсения, съхранявани в акаунтите на Google, или чрез сътрудничеството на интернет доставчици, които могат да разкриват посетени сайтове, ако трафикът не е криптиран.
Съществуват и опасения за злоупотреби с новите разпоредби. Заради фокуса върху достъп, а не върху умисъл, хората може да бъдат санкционирани дори без да са търсили забранено съдържание съзнателно - например при фалшиви Wi-Fi мрежи с пренасочване на DNS трафик.
Новите мерки са част от по-широка стратегия за засилване на държавния контрол над интернет, която включва и Закона за "суверенния интернет" от 2019 г. и инсталиране на DPI-устройства за филтриране и забавяне на трафика. Русия продължава да блокира десетки хиляди уебсайтове, а новите промени вероятно ще затруднят още повече достъпа до независима информация в страната.