Германският външен министър Аналена Бербок трябва да обсъди съдбата на американските бази в Германия, вместо да говори за руските бази в Сирия. Това заяви в петък говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова, цитирана от ТАСС.

Така тя коментира думите на Бербок, който заяви, че е време Русия да изостави военните си бази в Сирия.

"И това се казва от външния министър на страна, където се намират американските военни бази. Имам въпрос: не е ли време от гледна точка на ръководителя на германското външно министерство тя да каже нещо подобно на Вашингтон?" написа дипломатката в канала си в Telegram.

По-рано руското външно разузнаване съобщи, че САЩ и Великобритания подготвят терористични атаки срещу руски военни бази в Сирия, за да насърчат Москва да евакуира войските си от тази страна.

Външните министри на Германия и Франция заминават "с протегната ръка" за Дамаск

Външните министри на Германия и Франция заминават "с протегната ръка" за Дамаск

Ново политическо начало между Европа и Сирия е възможно, убедена Бербок

Припомняме, че по-рано беше съобщено, че Бербок заминава за Сирия за еднодневна визита с френския си колега Жан-Ноел Баро от името на ЕС.

Двамата ще се срещнат с Ахмед ал-Шараа - лидерът на новите управляващи в арабската страна.

"Моето пътуване днес - заедно с моя френски колега и от името на ЕС - е ясен сигнал към сирийците: ново политическо начало между Европа и Сирия, между Германия и Сирия е възможно", заяви Бербок, преди да замине за Дамаск.

Бербок и Баро са първите високопоставени дипломати от Европейския съюз, които ще посетят Сирия, след като бунтовниците превзеха контрола над Дамаск на 8 декември. Това принуди президента Башар Асад да избяга след повече от 13 години гражданска война и сложи край на десетилетното управление на семейството му.

"В Сирия искаме да насърчим мирен и взискателен преход в служба на сирийците и за регионална стабилност", написа Баро в социалната мрежа X.

Откакто свалиха Асад от власт, ислямистките бунтовници, водени от "Хаят Тахрир ал Шам", се опитаха да уверят арабските страни и международната общност, че ще управляват от името на всички сирийци и няма да изнасят ислямистка революция.

Западните правителства започнаха постепенно да отварят канали с Шараа и "Хаят Тахрир ал Шам" - сунитска мюсюлманска групировка, преди това свързана с "Ал Кайда", и обсъждат дали да премахнат дефиницията на групата като терористична.

Бербок заяви, че пътува до Сирия с "протегната ръка", както и с "ясни очаквания" към новите управляващи, които по нейни думи ще бъдат съдени по действията им.

Кремъл: Бъдещето на руските военни бази в Сирия предстои да се обсъжда

Кремъл: Бъдещето на руските военни бази в Сирия предстои да се обсъжда

Търси се контакт с новите управляващи в Дамаск

ЕС ще повдигне въпроса за руските бази в Сирия пред новото ръководство на страната след свалянето на Башар Асад, заяви през декември ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас. Тя заяви, че много министри смятат, че условие за диалог трябва да включва "отърваване от руското влияние" - по-специално от военните бази в страната.

ТАСС цитира източник, според когото базите "функционират както обикновено". Източници на "Ройтерс" също така заявиха, че Москва не планира да изтегли войските си от базите. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков вече заяви, че Москва обсъжда съдбата на базите си в Сирия с новите власти.