Русия е създала оръжейна програма в Китай за разработване и производство на бойни дронове с голям обсег, които да използва във войната срещу Украйна. Това твърдят двама източници от европейска разузнавателна агенция, съобщава "Ройтерс".

Ижевският електромеханичен завод (ИЕМЗ) "Купол" - дъщерно дружество на руската държавна оръжейна компания "Алмаз-Антей", е разработил и тествал нов модел дрон, наречен "Харпия-3" (Х3) в Китай с помощта на местни специалисти. Това става ясно от документ, изпратен от "Купол" до руското министерство на отбраната по-рано тази година.

Дружеството съобщава на Министерството на отбраната в последваща актуализация, че е успяло да произведе дронове, включително Х3, в мащаб в завод в Китай, така че оръжията да могат да бъдат разгърнати в "специалната военна операция" в Украйна - терминът, който Москва използва за войната.

Китайското външно министерство твърди, че не е запознато с подобен проект и подчертава, че страната има строги мерки за контрол върху износа на дронове.

Фабиан Хинц, научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания - базиран в Лондон мозъчен тръст за отбрана, заяви, че доставката на дронове от Китай в Русия - ако такава бъде потвърдена - ще представлява значително развитие.

"Ако погледнете какво е известно, че Китай е доставил досега, това са предимно стоки с двойна употреба - това са компоненти, подкомпоненти, които могат да се използват в оръжейни системи", посочи той. "Това се съобщава досега. Но това, което всъщност не сме видели, поне в отворения код, са документирани трансфери на цели оръжейни системи".

Самуел Бендет, помощник-старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност - базиран във Вашингтон мозъчен тръст, все пак отбеляза, че Пекин ще се поколебае да се изложи на риск от международни санкции заради подпомагане на военната машина на Москва и че е необходима още информация, за да се установи дали в Китай се произвеждат руски военни дронове.

Русия е произвела хиляди бойни дронове с китайски двигатели

Русия е произвела хиляди бойни дронове с китайски двигатели

Москва вече ги е използвала във войната в Украйна

Миналата седмица американски служители изразиха загриженост относно китайската подкрепа за руската военна машина, но отказаха да предоставят подробности.

Х3 може да измине около 2000 км с полезен товар от 50 кг, според докладите на "Купол" до министерството. Образци от Х3 и някои други модели дронове, произведени в Китай, са доставени в дружеството в Русия за допълнителни тестове, отново с участието на китайски експерти.

В документите не се посочват имената на китайските специалисти по дронове, участващи в проекта.

Компанията "Купол" е получила седем бойни дрона, произведени в Китай, включително два Х3, в централата си в руския град Ижевск. Това става ясно от две отделни фактури, изпратени на "Купол" през лятото от руска фирма, която двамата източници от европейското разузнаване поясниха, че служи като посредник с китайски доставчици. Фактурите - една от които изисква плащане в китайски юани, не посочват дати на доставка нито уточняват кои са доставчиците в Китай.

Двамата източници от разузнаването заявиха, че доставката на пробните дронове на "Купол" е първото конкретно доказателство, че готови безпилотни летателни апарати, произведени в Китай, са били доставяни на Русия от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

Източниците представиха общо пет документа, сред които два доклада на "Купол" до руското военно министерство през първата половина на годината и двете фактури, за да подкрепят твърденията си за съществуването на руски проект в Китай за производство на дронове за използване в Украйна. Програмата не е съобщавана преди.

Русия увеличава десетократно производството на дронове

Русия увеличава десетократно производството на дронове

Целта е страната да си гарантира победата в Украйна

В докладите на "Купол" до министерството не се посочват по-точни локации на обекти, свързани с проекта. Не е ясно и дали Министерството на отбраната е дало зелена светлина на компанията да продължи с предложеното серийно производство.

Пекин многократно отрече, че Китай или китайски компании са доставяли на Русия оръжия за използване в Украйна и увери, че страната остава неутрална.

В отговор на въпроси относно тази статия външното министерство подчерта, че позицията на Китай представлява контраст с тази на други нации с "двойни стандарти при продажбата на оръжия", които според него са "налели масло в пламъците на украинската криза".

Министерството заяви по-рано този месец, че няма международни ограничения върху търговията на Китай с Русия. Позицията беше в отговор на информацията, че "Купол" е започнал да произвежда военния дрон с голям обсег "Харпия-A1" в Русия, използвайки китайски двигатели и части.

Новите документи показват, че държавната компания "Купол" е отишла още по-далеч, като се е снабдила със завършени дронове от Китай.

Както Русия, така и Украйна се надпреварват да увеличат производството на безпилотници, които се превърнаха в изключително ефективни оръжия във войната.

 Китай вероятно разработва ударни дронове за Русия

Китай вероятно разработва ударни дронове за Русия

Тези дронове все още не са използвани в Украйна

Дейвид Олбрайт, бивш оръжеен инспектор на ООН, който ръководи изследователската група на Института за наука и международна сигурност и е извършил обширна работа по китайско и руско сътрудничество в производството на дронове, заяви, че "Купол" може да заобиколи западните санкции срещу Русия, като създаде производствено съоръжение в Китай, където може да има достъп до съвременни чипове и опит.

Според Самуел Бендет обаче Пекин има причина да действа внимателно: "Официалното съществуване на завод, който произвежда дронове за руснаците, излага Китай на някои от по-тежките последици от санкциите, така че не е ясно до каква степен Китай би искал да рискува".

Х3 е усъвършенствана версия на дрона "Харпия-A1". Той е преработен от китайски експерти, работещи по чертежи на "Харпия-A1".

"Купол" посочва, че в рамките на осем месеца проектът в Китай ще бъде готов за производство на REM 1 атакуващ дрон с полезен товар от 400 кг. Двамата източници от европейското разузнаване уточниха, че тази система ще бъде подобна на американския дрон Reaper.

Източниците посочиха, че друга руска отбранителна фирма, наречена "Вектор", е действала като посредник между "Купол" и китайските доставчици в проекта. Те отбелязаха, че руските фирми са работили с китайска компания, наречена Redlepus TSK Vector Industrial, базирана в Шенжен.

Документ разкрива планове на "Купол", "Вектор" и Redlepus за създаване на съвместен руско-китайски изследователски и производствен център за дронове в специалната икономическа зона Кашгар в китайската провинция Синдзян.

САЩ: В замяна на военна помощ Русия дава на Китай модерни военни технологии

САЩ: В замяна на военна помощ Русия дава на Китай модерни военни технологии

Вашингтон за първи път обвинява Китай в директна военна помощ за Русия

"Усъвършенстваната изследователска и производствена база за дронове" с площ от 80 хектара ще може да произвежда 800 дрона годишно, се казва в документа. Не е посочен график кога ще заработи.

Миналата седмица руският президент Владимир Путин обяви, че неговата армия е получила около 140 000 дрона през 2023 г. и че Москва планира да увеличи този брой десетократно през тази година.

"Който реагира по-бързо на изискванията на бойното поле, печели", изтъкна той на среща в Санкт Петербург за производството на дронове.