Руските сили са установили контрол над Константиновка в Източна Украйна - ключов град, който Москва отдавна се опитваше да превземе в настъплението си в Донецка област. За това беше информиран руският президент Владимир Путин от военното ръководство на страната, съобщава "Ройтерс".

На кадри, разпространени от Кремъл, Путин посещава команден пункт и изслушва доклад от високопоставени военни командири, след което определя превземането на града като важно стратегическо постижение.

Той изтъква, че руските сили трябва да разширят зоните за сигурност в отговор на засилените украински удари с далекобойни оръжия, насочени основно срещу руската петролна индустрия.

Украйна засега не е коментирала твърденията на Москва за превземането на Константиновка.

Началникът на руския Генерален щаб генерал Валерий Герасимов обяви превземането на града в доклад за хода на войната, която вече е в петата си година.

Русия засилва натиска срещу Константиновка

Русия засилва натиска срещу Константиновка

Това е укрепен град в Донецка област

По думите му Южната групировка войски продължава настъпателните операции за "освобождаването" на цялата Донецка област - част от Донбас, над който Русия иска да установи пълен контрол.

"Войските от групировката освободиха град Константиновка - един от основните отбранителни възли на противника в укрепения район Славянск - Краматорск - Константиновка", отчете Герасимов.

Руското военно министерство от известно време съобщава, че негови части контролират отделни райони на Константиновка - един от няколкото града, които формират ключова отбранителна линия на украинската армия в региона.

Путин подчерта стратегическото значение на града.

"Всички знаем, че този град е ключов транспортен възел и голям индустриален център на Донбас", изтъкна руският президент.

Министерството на отбраната публикува в Telegram кадри, за които твърди, че са заснети в Константиновка, включително снимки на руски войници с национални знамена пред разрушени сгради.

Герасимов съобщи още, че руските сили настъпват към Лиман - град на около 70 километра на север, който по негови думи има "ключово логистично и стратегическо значение за по-нататъшното настъпление в това направление".

Продължава битката за украинската "крепост" Константиновка

Продължава битката за украинската "крепост" Константиновка

Двама души убити при атака с дрон над автобус в Херсон

Командващият Северната групировка войски Евгений Никифоров заяви, че силите му "все още не са изпълнили напълно задачата" да предотвратят украинските атаки с дронове срещу петролни обекти, които доведоха до недостиг на горива в Русия.

В отговор Путин заяви: "Колкото повече атаки противникът се опитва да извършва срещу нашата гражданска инфраструктура, толкова по-голяма зона за сигурност ще бъдем принудени да създадем на съседната територия".

Никифоров допълни, че руските войски напредват в създаването на контролирани зони по границата в Харковска и Сумска област, където Москва настоява за разширяване на буферните зони.

Украинският президент Володимир Зеленски и други украински представители твърдят, че руското настъпление в Източна Украйна значително се е забавило от началото на годината, а украинските сили дори са си върнали част от изгубените територии.

Путин отхвърли тези твърдения като "информационна кампания, която демонстрира мними успехи". Миналия месец Зеленски изпрати открито писмо до Путин с предложение за пряка среща, но руският лидер отказа.

Посредническите усилия на САЩ за постигане на мирно споразумение бяха поставени на пауза заради конфликта с Иран, но Москва и Киев заявяват, че очакват скорошно посещение на двамата американски преговарящи Стив Уиткоф и Джаред Къшнър.

Русия бомбардира Суми. Има убити и ранени

Русия бомбардира Суми. Има убити и ранени

Путин е посетил тила на руската армия