Съветът за сигурност на ООН ще обсъди в понеделник инвазията във Венецуела на спешна среща, свикана по искане на Русия. Това съобщава за ТАСС дипломатически източник в ООН.
"Русия поиска среща, тя е насрочена за понеделник", коментира той.
По-рано постоянният представител на Венецуела във ООН Самуел Монкада в писмо до председателя на Съвета поиска Съветът за сигурност да осъди опита за преврат в страната.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро заяви, че в Колумбия се подготвят нови наемни групи за нахлуване в Боливарската република.
"В Колумбия отново се формират нови групи от наемни убийци и терористи. Имаме данни, имена, фамилии, техните местонахождения", обяснява Мадуро, като речта му в Каракас е излъчена по държавната телевизия.
Той добави, че колумбийският президент Иван Дуке стои зад този процес. "Всичко отново сочи към Иван Дуке", коментира Мадуро.
На 3 май венецуелските власти съобщиха, че са успели да предотвратят влизането на група наемници от Колумбия, които възнамеряват да извършат преврат в Боливарската република и да убият президента.
Сред задържаните бяха двама граждани на САЩ. По държавната телевизия венецуелският президент показа личните документи на Лука Александър Денман и Айран Бери.
Първият от тях обяснява по време на разпит, че заедно със съучастници той трябва да поеме контрола над летището и да достави Мадуро там, за да го отведат в САЩ.
chafeto
на 15.05.2020 в 12:01:58 #3Хирам Латинска америка винаги е била "свои води" за САЩ и смяната на неудобните лидери (като изключим Кубаи някои други малки изключения) като цяло не е била проблем. Особено пък след разпада на СССР, когато се получи геополитически вакуум и на практика нямаше кой да възпира американците да ос*ират повсеместно пейзажа. Нещата обаче започнаха да вземат друг обрат и дори такава "комфортна зона" като Латинска Америка вече не е толкова комфортна. Като за това освен геополитичското и военно завръщане на Русия, голямо значение има и икономическата експанзия на Китай. Получава се така, че Китай отговаря за ивестициите, а Русия за сигурността. Не бързам да отписвам американците като игарч, но определено нещата за тях станаха по-сложни и тепърва ще трябва да се съобразяват и с "конкуренцята".
Хирам
на 15.05.2020 в 11:38:36 #2едно време така правеха и в Салвадор, Никарагуа, Куба - където се бяха установили режими, заиграващи със СССР. това е война на изтощение, щатите са много добри в това, за тях вложеният ресурс е нула, а за потърпевшите е убийствено. Куба е добре, че е остров, ама другите капитулираха. Ескалацията във Венецуела заплашва с нов сирийски сценарий. по принцип няма лошо
chafeto
на 15.05.2020 в 10:30:47 #1Мдааа. Апетитна хапка е Венецуела. Залогът там наистина е голям и загубата наистина горчи. Изгонените от Венецуела още не могат да преживеят и загубата на Иран през 1979, където "щетите" освен в ресурсно бяха огромни и в стратегическо отношение. Контрола на ресурсите на такива държави е един от важните фактори за доминацията на долара. Та във Венецуела опитите няма да спрат толкова лесно. Добре, че нещата в световн мащаб се променят и досегашния "омбашия" вече не може толова лесно да се вихри по света и инвестициите му в опитите за смяна на неудобни държавни лидери и замяната им с колониална админинстрация системно се провалят.