Руските законодатели искат да затегнат още повече правилата, регулиращи доходите на "чуждестранните агенти", така че да включват почти всички форми на собственост. Това заяви председателят на руския парламент Вячеслав Володин, цитиран от "Ройтерс".
Съгласно руското законодателство всяко лице или организация, получаващи подкрепа извън Русия или които са под чуждо влияние, трябва да се регистрират като "чуждестранен агент" - етикет, който има отрицателни конотации от съветско време и е съпътстван от тежки бюрократични изисквания.
Русия твърди, че законът е по-малко строг от американския Закон за регистрация на чуждестранни агенти от 1938 г., въпреки че руският закон се прилага за почти всички лидери на разделената опозиция и е смятан от някои дисиденти за въпрос на чест.
Володин посочи, че Думата иска да затегне правилата още повече от първоначално предложеното.
Първоначално предложението беше всички "чуждестранни агенти" да бъдат принудени да използват специални сметки в рубли за приходи от интелектуална дейност - включително всякакви брандове, произведения на науката, литературата и изкуството, изпълнения, излъчвания, изобретения и търговски марки.
Законодателите искат да отидат още по-далеч, отбеляза Володин.
Допълнителните предложения ще изискват "чуждестранният агент" да превежда по сметките и всички приходи, които има от продажба на имущество, превозни средства, всякакви приходи от отдаването им под наем, лихви по депозити и дивиденти.
Второто четене на закона е насрочено за 17 декември.
Поддръжниците на президента Владимир Путин твърдят, че законът за "чуждестранните агенти" е необходим, за да се противодейства на опитите на Запада да се намесва във вътрешните работи на Русия на фона на това, което Путин представя като прокси война в Украйна между Русия и Запада.
Противниците на Путин пък изтъкват, че законът е част от сложна система за репресии, която е превърнала Русия в авторитарна държава, задушаваща легендарното руско художествено и научно творчество.