Украинските войски в Източна Украйна получиха изненадващ подарък в събота, когато експериментален безпилотен самолет "Охотник" С-70 - (в превод "Ловец") на руските военновъздушни сили падна от небето над Донецка област. Forbes посочва, че това се е случило над Часов Яр, руската редакция на BBC пише за въздушното пространство над Константиновка.

Ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията на Украйна Андрей Коваленко също потвърди, цитиран от УНИАН, че е вероятно сваленото или паднало устройство, което се вижда на видеото, да е руски "Охотник" С-70. Официално потвърждение от страна на украинските военни на този етап няма.

Информация за падането на "Охотник" се появи вчера, първоначално в социалните мрежи, и то от руски провоенни блогъри.

Съществуват само няколко такива дрона. Сега един от тях - или поне останките му - е в ръцете на Украйна и съюзниците ѝ. "Те ще го разглобят до последния винт и, разбира се, ще се запознаят с богатото му вътрешно съдържание" - написа с тревога Fighterbomber, за който се смята, че е неофициалният канал на руските военновъздушни сили в Телеграм.

Официална информация от страна на руските военни, служби или институции няма, а и не може да се очаква. 

На видео, заснето от земята, се вижда как С-70 лети в тандем с друг самолет, който в един момент изстрелва ракета, подобна на стрела, по дрона и реално го сваля. Не е ясно какво се е случило, за да бъде свален безпилотният самолет. 

"Охотник" е разработка за безпилотен апарат за ескорт - дронът придружава пилотиран боен самолет и носи оръжие, като по този начин разширява възможностите на основния изтребител. Разработката е на руското конструкторското бюро "Сухой". Точните характеристики на S-70 не са известни. Предполага се, че това може да е дозвуково устройство, което може да лети в тандем с изтребители Су-57 и Су-35. Засега не се съобщава за тестване на дрона в бойна обстановка.

Първите размазани снимки на дрона "Охотник" се появиха през януари 2019 г. в руски авиационен уебсайт. Снимките показваха влекач, теглещ 11-тонния безпилотен летателен апарат по покрита със сняг писта на летище в Новосибирск, Южна Русия. След това на два пъти руски агенции съобщаваха за изпитания с него.

Руският дрон "Ловец" извърши първия си полет в тандем със Су-57

Руският дрон "Ловец" извърши първия си полет в тандем със Су-57

Първият съвместен полет е продължил повече от 30 минути

На първо място това означава, че експерименталното устройство вече е летяло във въздушното пространство, контролирано от въоръжените сили на Украйна.

Според една от версиите, която коментатори обсъждат, той може да е излязъл извън контрол и руският пилот да е бил принуден да го свали, за да падне от голяма височина и да се разбие.

Forbes залага на версията, че е по-вероятно изтребителят да е бил украински, но не изключва другата версия - ако ловецът се е повредил, руснаците може да са предпочели и да го свалят, вместо да рискуват той да се приземи непокътнат на украинска територия.

Fighterbomber заявява, че надеждите са да става дума за загуба на контрол, повреда или просто "полудяване" по собствени причини, но не и за прехващане на дрона от врага.

Не е изключено обаче, пише Forbes, "Охотник" да се е сблъскал със силното радиозаглушаване в района на най-напрегната част от близо 700-километровата фронтова линия в Източна Украйна. Дронът вероятно не разполага с пълна автономия, а вместо това зависи от постоянна връзка с операторите на земята. Това е детайл от дизайна, който украинските и съюзническите анализатори вече ще могат да потвърдят, след като анализират останките на падналото устройство.

Загубата на такъв дрон, макар и експериментален, би била смущаваща за руските военновъздушни сили. Включително и на фона на отписаните вече над 100 бойни самолета, сред тях поне един стелт изтребител Су-57, вследствие на украински удари.

С летящо крило, подобно на стелт бомбардировача B-2 на американските ВВС Northrop Grumman, "Охотник" теоретично може да пробие вражеската отбрана и да достави боеприпаси. "Охотник" е от същия клас като китайския безпилотен самолет Tian Ying и безпилотния самолет за наблюдение RQ-170 на Lockheed Martin.

Според Том Купър, независим експерт по руска военна авиация, е вероятно "Охотник" да влезе на въоръжение в руските военновъздушни сили. Но пет години след неясния му дебют не е ясно дали "Сухой" е създал достатъчно такива дронове, а и дали е провел достатъчно тестове, за да ги изпрати на фронтовата линия.

Не е изключено този дрон все още да е на ниво само на разработка. Макар че не е необичайно руските военновъздушни сили да изпращат изпитателни самолети в бойни зони, за да събират данни в реални условия, загубата на рядък и скъп изпитателен самолет по време на бойни изпитания е огромна пречка за развойната дейност.

А и загубите на обичайните вече и стандартни дронове за Русия в последно време са очевидни. Според анализатора Андрю Перпетуа руските сили извършват около 300 полета с дронове за наблюдение всеки ден. След 31-месечна война срещу Украйна в последно време почти една трета от тези полети завършват със сваляне на апаратите от украинските сили. "В миналото Русия нетно печелеше дронове на месец, а сега мисля, че нетно губи", отбеляза Перпетуа.

Вероятно и с очакване за пропуск в наблюдението, руснаците може и да са поели голям риск, пускайки в реално действие най-новия си - и все още незавършен дрон "Охотник". Но "Охотник" С-70 може да е станал и жертва на същите украински защитни механизми, които вече направиха небето над фронтовата линия толкова опасно за по-малко усъвършенстваните видове дронове.