Руските военни кораби пристигнаха в пристанището на Хавана в сряда, в момент, когато напрежението около войната в Украйна се увеличава. Според изявления от САЩ и Куба, посещението не представлява заплаха, но е широко възприето като демонстрация на сила от страна на Русия, предава Ройтерс.

Първите пристигнали кораби бяха танкерът "Академик Пашин" и влекачът "Николай Чикер". Очаква се до обяд в пристанището да влязат и руската фрегата "Адмирал Горшков" и атомната подводница "Казан", които изчакват на открито море.

По същото време днес кубинският външен министър Бруно Родригес Париля се намира на посещение в Москва и там се срещна с руския си колега Сергей Лавров.

Фрегатата и подводницата, които са част от група от четири руски съда, са извършили ракетни учения в Атлантическия океан по пътя към Куба, съобщи руското министерство на отбраната предишния ден. Куба заяви миналата седмица, че посещението е стандартна практика за военноморски съдове от приятелски страни. Министерството на външните работи на Куба подчерта, че корабите не носят ядрени оръжия, което бе потвърдено и от американски представители.

"Следим внимателно пътя на корабите," каза американски представител пред Ройтерс при условие за анонимност късно във вторник. "В нито един момент корабите или подводницата не са представлявали директна заплаха за Съединените щати."

Хавана се намира само на 160 км от Кий Уест, Флорида, където има военноморска база на САЩ. Времето на посещението - в момент, когато администрацията на Байдън обмисля до каква степен да подпомогне защитата на Украйна срещу Русия - подсказва нещо повече от "стандартна практика," каза Уилям Леогранде, професор в Американския университет.

"Посещението на руските военни кораби е начинът на Путин да напомни на Байдън, че Москва може да предизвика Вашингтон в собствената му сфера на влияние," добави Леогранде.

Посещението съвпада и с най-тежката социална и икономическа криза в Куба от десетилетия насам, с недостиг на храна, лекарства и гориво и нарастващо недоволство сред населението.

Историята играе голяма роля в отношенията между Куба и Русия. Кубинската ракетна криза избухва през 1962 г., когато Съветският съюз отговаря на разполагането на американски ракети в Турция, като изпраща балистични ракети в Куба, предизвиквайки напрежение, което доведе света до ръба на ядрената война. Двете страни отново укрепват връзките си. Президентът на Куба Мигел Диас-Канел посети руския президент Владимир Путин за четвърти път през май, когато присъства на военен парад и заяви, че Москва винаги може да разчита на подкрепата на Хавана.

Русия през март достави 90 000 метрични тона руски нефт на Куба, за да помогне за облекчаване на недостига, и обеща да подпомогне Хавана в проекти, вариращи от производство на захар до инфраструктура, възобновяема енергия и туризъм. Руските военни кораби се очаква да останат в Хавана до 17 юни.

Куба вдига с над 500% цените на горивата

Куба вдига с над 500% цените на горивата

Страната преживява най-тежката си икономическа криза от разпадането на СССР