Руският танк "Армата" Т-14 вероятно притежава по-добри възможности от гледна точка на оцеляване, защита и маневреност в сравнение с израелския танк "Меркава", но най-вероятно му отстъпва от гледна точка на съвършенството на апаратурата и способността на екипажа да следи за окръжаващата обстановка. Това се изтъква в анализ на американското издание за геополитика The National Interest.
По думите на автора на материала, в процеса на изпитание на най-новите оръжия Русия може да изпрати танкове "Армата" в Сирия, като затова симулира ситуация, при която може да се случи бойно стълкновение между "Армата" и "Меркава".
В сравнение с основния боен танк на Израел, Т-14 вероятно е по-напреднала в някои отношения съвременна отбранителна система. Същевременно руският танк се отличава с отлична мобилност, което го прави по-бърз и по-маневрен спрямо "огромната израелска машина".
Освен това предвид активните системи за защита, динамичните и пасивните многослойни брони, "Армата" вероятно ще бъде в състояние да осигури по-добро оцеляване на екипажа в сравнение с "Меркава", който на свой ред е по-здрава бойна машина от германския танк Leopard 2 или американския M1 Abrams.
Според автора на материала със сигурност израелският танк ще има преимущество над Т-14 по отношение на съвършенството на апаратурата и възможностите на екипажа да следи бойната обстановка. Авторът отбелязва обаче, че най-новите системи за наблюдение не са по-малко уязвими за вражеския огън в сравнение със старите оптични прибори, така че този проблем е актуален за всички танкове.
В статията се посочва, че необитаемата кула е един от недостатъците на "Армата", тъй като според автора командирът на машината е ограничен в способността си да наблюдава окръжаващата обстановка. Този проблем може да бъде решен чрез система за виртуален обзор, наподобяваща израелската Iron Vision. Тази технология не се използва в настоящите версии на "Армата", смята авторът, но в крайна сметка може да се появи.
null
на 16.11.2018 в 22:08:59 #7пълни глупости. чакам да видя снарядите за "2а82" на някоя "выставка", ама едва ли ще дочакам в следващите 20 години. на серията сега стои 2а46м-нещо си, защото оръдието не е готово, а 152мм така и си е останало в мечтите на много хора. т-14 е геометрично по-голям, а и по-дебело брониран от м1. при обявените "1500" кс показаната до момента динамика говори или за по-малка мощност на двигателя, или за много голяма маса. Х-образния мотор си е същото нещо, което през 1986-7-8 се предлага за модернизацията на "строевия танк" т-72, за да го превърне в пълноценен ОБТ. 7 години по-късно 30% от предвидената модернизация се появява като т-90, но новият двигател не е част от нея. за последните 100 години единствените двигатели, при руснаците са водили, са ракетнитеи подозирам, че Space-X вече ги изпреварва. и до момента основата на танковите им дизели е В-2 - провален проект за авиационен дизел със същите тези 1500 коня. активната защита на арматата е насочена напред и нагоре. радарите по купола са свързани с КАЗ, нямат импулсна мощност да гледат на 100км, 100 метра - може. и без това излъчването го демаскира достатъчно. хайде нека са 200, ако и да се предполага, че и на 100 да го засече ще има достатъчно време да изстреля "прехващача". ама да му мислят тези, дето ще ходят пеш около него. това "без аналог" ми е любимо - демек всичко руско е само цифрово. тези работи и аз съм ги чувал във "Военная приемка", няма нужда да ми го превеждаш. можеш да ги поздравиш, че са достигнали най-сетне до идеята за net-centric warfare.
58eng
на 16.11.2018 в 03:57:37 #6Подкрепям френда,за новите танкове ще трябват и екипажи,които са обучени за този тип машина,т.е. не може тракторист да стане веднага водач на танка. Доста време ще трябва на сирийците да влезат в час! Освен ако танковете не вървят с руски екипажи?
friend
на 15.11.2018 в 21:45:30 #5Симо 1967г Египет имаше танкове, каквито ние не бяхме виждали и Миг 23 и т.н. ... и видя какво стана. Човешкият фактор също е от значение, а когато пие водка.... още повече.
friend
на 15.11.2018 в 21:39:46 #4Е нека си спомним войната между 1.6 милионния Израел от една страна и 36 милионния Египет и в допълнение Сирия, Ливан и Йордания. Всичките имаха руско въоръжение и то най-доброто, в т.ч. танкове, самолети и ракетни установки. Всички видяхме какво се случи. Освен техниката от голямо значение е мотивацията.... т.е. задкормилното устройство.
Simodim
на 15.11.2018 в 21:33:55 #3Ами г-н null, общо взето вярно с няколко дребни грешници. Оръдието на Leopard-2A7 - L55 има наи високата бронепробиваемост от всички западни танкови оръдия . Израелското оръдие е модификация на предишното немско оръдие L44 , което стоеше на танковете Leopard 2A4 , същото оръдие се монтира и на танка M1A4 Abrams. Не случайно Leopard 2A7 (Evolution) се счита за най мощният западен танк. Е оръдието на Армата 2А82 е с 40% по мощно от L44 и 18% по мощно от L55. Т.е. Армата превъзхожда решително всички западни танкове за момента, а при поставяне на 2А83 - 152 мм. Превъзходството става убийствено. Прибавете и фактът че Армата не разчита само на пасивна защита и има 4 нива на защитеност преди снаряд изобщо да стигне до бронята. На практика вяка Армата Т14 контролиро всичко крегово около себе си на 100 км. включително и въздушното пространство. На танка има 5 малогабаритни радара с СФАР като на самолетите от 5то поколение. И минно те засичат летящия към танка снаряд и го унищожават с КАЗ Афганит-2 . Рамата не е еволюция на танка, а революция. Няма аналог.
HapnyHa
на 15.11.2018 в 18:40:33 #2Абря, от де ги извади тия 70 тона, то и Абрамса не тежи толкова, Май нещо си подочувал, ама не съвсем. Какъв е танка няма никакво значение за бронирания боен ред, а и с малкото си тегло- 48 тона и високата си скорост е перфектен за сирийските терени, а меркавата само ще му диша прахта, ама то т-90 си е напълно достатъчен.
null
на 15.11.2018 в 17:54:55 #1коментарът ви е абсолютно анти-. ако искахте някй да ви вземе насериозно за танковете - можехте да викнете о.р. танкист - такива бол. те щяха да ви кажат, че Меркавата е правена специфично за израелските условия, затова и има десантно отделение с достатъчно голяма врата в кърмата, специфично окачване за каменистата им пустиня и т.н. защитата на Меркавата се допълва от поставения в предната част на корпуса двигател. Арматата е концепция от началото на 80те години за насрещен танков бой на огромни формации в т.нар. "единен брониран боен ред" на европейския театър на бойните действия. затова и е защитен екипажът по този начин - в обособена капсула. 120мм оръдие на Меркавата е развитие на това в британските, немските и американските танкове. въпреки по-късия си ствол дава по-висока начална скорост на снарядите, а те имат по-висока бронепробиваемост в сравнение със съветс... пардон руския танк. Арматата навярно никога няма да влезе на въоръжение, още по-малко пък да отиде в Сирия. предвид масата на танка - около 70 тона - ще се изисква доста стабилен евакуационен влекач. пустинята не е място за тази машина. почти 100% е сигурно, че освен останалите си недостатъци Арматата няма климатик...