Руснаците губят вяра в конституцията и това, че тя може да защити техните права и свободи.

Отново гражданите започват да считат основния закон за незначителен документ.

Такива са изводите, които прави „Левада център", цитиран от Газета.ру. Допитването е направено по повод на Деня на конституцията, който ще отбележи утре в Русия.

Според анализите повече от половината руснаци - 52% - оценяват положително конституцията на държавата си.

Само 22% обаче споделят мнението, че законът им гарантира техните права и свободи, а 30% считат, че основният закон все пак поддържа в някакъв ред държавния живот.

Въпреки високия процент от 52 на сто, поддръжници на действащата конституция са намалели с почти 10% в сравнение с миналата година.

Отрицателно отношение към закона изказват 39% от запитаните.
От тях 11% считат, че той се явява просто средство за президента да държи в подчинение останалите власти и да дърпа конците на държавата.

28% от руснаците посочват, че не виждат конституцията да играе значителна роля в живота на страната, толкова доколкото твърде малко от гражданите я познават и твърде малко практическо приложение има тя.

Изменението във възприемането на ролята на конституцията от страна на руснаците могат да бъдат взети под внимание от тези, които в момента правят поправките и измененията в основния закон.

Припомняме, президентът Дмитрий Медведев предложи, а Държавната дума и Съветът на Федерацията вече одобриха първите от 15 години насам поправки, които предвиждат удължаване на мандата на президента на 6 години, на Думата на 5 години.

Също така се предвижда ежегоден отчет на правителството пред депутатите.

В момента поправките минават през гласуване през регионалните законодателни събрания. За да се пристъпи към окончателното им гласуване е необходимо 2/3 от съгласието на регионалните парламенти.