Военен апелативен съд се произнесе срещу опитите на министъра на отбраната Лойд Остин да отхвърли споразуменията, постигнати за Халид Шейх Мохамед и двама други обвиняеми за атентатите от 11 септември, каза американски официален представител, съобщава АП.
Няколко дни след новината за споразумението за признаване на вината това лято, Остин издаде кратка заповед, с която ги анулира. Той цитира сериозността на атаките от 11 септември, като каза, че като министър на отбраната той трябва да вземе решение относно всякакви споразумения за признаване на вината, които ще спестят на обвиняемите възможността за екзекуция.
Адвокатите казаха, че Остин няма законови правомощия да отхвърли решение, което вече е одобрено от висшия орган на съда в Гуантанамо, и казаха, че този ход представлява незаконна намеса в делото. Военният съдия, изслушващ делото за 11 септември, полковник от военновъздушните сили Матю Маккол, се съгласи, че на Остин му липсва легитимация да отхвърли споразуменията, след като са били в ход. Това доведе до обжалване на Министерството на отбраната пред военния апелативен съд.
Решението връща в действие споразуменията, според които тримата мъже ще бъдат признати за виновни за една от най-смъртоносните атаки някога срещу Съединените щати, в замяна на това да им бъде спестена възможността за смъртно наказание.
Атаките на "Ал Кайда" убиха близо 3000 души на 11 септември 2001 г. и спомогнаха за стимулирането на американските нахлувания в Афганистан и Ирак в това, което администрацията на Джордж У. Буш нарече война срещу тероризма.
През 2024 г. стана ясно, че мъжът, обвинен в организацията на атентатите от 11 септември, Халид Шейх Мохамед, и двама от неговите съучастници, държани в американския военен затвор в залива Гуантанамо, Куба, са се съгласили да се признаят за виновни, съобщи Пентагонът.
Американски служител, пожелал анонимност, каза, че споразуменията почти сигурно са включвали признания в замяна на премахване на смъртното наказание.
Служителят каза, че условията на споразумението не са били публично оповестени, но призна, че е възможна молба за доживотна присъда.
Мохамед е най-известният затворник в центъра за задържане в залива Гуантанамо, който беше създаден през 2002 г. от тогавашния президент на САЩ Джордж Буш, за задържане на заподозрени чуждестранни екстремисти след атаките.
NaskoZashtoto
на 01.01.2025 в 13:19:56 #1Задържани на чужда територия, без присъди, някои по двадесет и повече години. Няма по-крещящо извращение на прехваленото американско правосъдие.