Съдът на Европейския съюз постанови в понеделник, че румънската съдебна система трябва да не се съобрази с решение на Конституционния съд на страната, довело до прекратяването на хиляди дела за корупция от миналата година насам, предава Ройтерс.

Решение на Конституционния съд на Румъния през 2018 г. премахна изключенията от давностния срок за различни престъпления, включително измами. След като правителството не успя да замени предишните правила с ново законодателство в продължение на четири години, съдът постанови миналата година, че случаите могат да бъдат приключени със задна дата, припомня агенцията.

Съдът на ЕС постанови, че решението противоречи на законодателството на блока, като създава "системен риск от безнаказаност" за сериозни случаи на измама.

"Съдът припомня, че националните съдилища не трябва да прилагат националната съдебна практика, когато това води до предписване на наказателна отговорност в толкова голям брой случаи на сериозни измами, които увреждат финансовите интереси на Европейския съюз", се казва в него.

Румъния се счита за една от най-корумпираните държави в Европейския съюз според Transparency International и Брюксел държи нейната съдебна система под специален мониторинг, откакто се присъедини към ЕС през 2007 г. Комисията препоръча премахване на механизма за наблюдение в края на миналата година.

Разследванията на прокурорите за борба с корупцията разкриха конфликт на интереси, злоупотреба с власт, измами и възлагане на държавни поръчки в замяна на подкупи в политическите среди. Хиляди обществени личности, включително министри, кметове, депутати и ръководители на компании, са осъдени за подкупи.

Румъния прекрати по давност дело срещу ексминистър на туризма за корупция

Румъния прекрати по давност дело срещу ексминистър на туризма за корупция

Елена Удря бе заловена в България и екстрадирана миналата година