Правото на ЕС изисква от държава членка да признае сключения в друга държава членка граждански брак между лица от един и същ пол, а не да пререгистрира акта за брак в регистър за гражданско състояние. Това постановява Съдът на Европейския съюз.

Посочва се, че през 2018 г. двама полски граждани, единият от които е и германски гражданин, сключват брак в Берлин. Впоследствие те искат германският им акт за брак да бъде пререгистриран в полския регистър за гражданско състояние. Искането обаче е отхвърлено с мотива, че полското право не предвижда брак между лица от един и същ пол. При това положение въпросната пререгистрация на брака би била в противоречие с основните начала на правния ред в Полша.

Съпрузите оспорват този отказ, като потвърждават намерението си да пребивават в Полша като признати за сключили брак лица. Сезиран с това дело, полският Върховен административен съд се обръща към Съда на ЕС с искане да се установи дали е съвместима с правото на Съюза правна уредба или практика на държава членка, която не позволява нито признаването на брака между лица от един и същ пол, нито пререгистрирането на акта за такъв брак в регистъра за гражданското състояние.

В заключението си Съдът на ЕС припомня, че гражданското състояние на лицата, включително правилата относно гражданския брак, е от компетентността на държавите членки. При упражняването на тази компетентност обаче те трябва да спазват правото на Съюза.

В този контекст липсата на каквото и да е признаване на установена в друга страна членка брачна връзка ограничава свободата на движение и пребиваване на гражданите на Съюза, гарантирана им от правото на ЕС. Освен това непризнаването на тази връзка може да засегне правото да се зачита личният и семейният живот.

Безпрецедентен казус с еднополова двойка спъна Административния съд в София

Безпрецедентен казус с еднополова двойка спъна Административния съд в София

Магистратите изпращат запитване до Съда на ЕС

При това положение държавите членки, които не предвиждат граждански брак между лица от един и същ пол, трябва да въведат подходящи процедури, за да осигурят оповестяването по отношение на третите лица на такива бракове, сключени в друга държава членка. Целта е да не оставят еднополовите двойки в правен вакуум и да уредят основни аспекти на техния живот, свързани със собствеността, с данъците и с наследяването.

Съдът посочва, че всяка страна членка е компетентна да определи реда и условията за признаване на еднополовите двойки. Това признаване не изисква пререгистриране на чуждестранния акт за брак в регистър за гражданското състояние, при условие че бракът поражда последиците си и без тази формалност.

Въпреки това, предвид липсата на алтернативни решения в Полша за доказване на брачния статут, като например с представянето на друг официален документ, който може да бъде признат от полските власти, Съдът заключава, че тази държава членка е длъжна да пререгистрира въпросния акт за граждански брак.

ЕСПЧ постанови, че Полша трябва да признае еднополовите бракове

ЕСПЧ постанови, че Полша трябва да признае еднополовите бракове

Времето на дискриминацията е към края си, обещават от партията на Доналд Туск