Международният наказателен съд (МНС) осъди решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи санкции на неговия персонал, съобщава "Ройтерс".
Вчера Тръмп разреши икономически санкции и такива за пътуване, насочени към хора, които работят по разследвания на американски граждани или съюзници на САЩ, като Израел, в Международния наказателен съд. Той повтори действията, които предприе и през първия си мандат.
Този ход беше в знак на протест срещу издадената от МНС заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и беше обявен по време на посещението на израелския лидер във Вашингтон.
МНС предупреди, че заповедта ще подкопае неговата съдебна работа и призова своите 125 държави членки "да застанат единни" за справедливост и права на човека.
"Съдът стои твърдо зад своя персонал и обещава да продължи да предоставя справедливост и надежда на милиони невинни жертви на жестокости по целия свят, във всички ситуации пред него", изтъкнаха от институцията.
МНС е създаден през 2002 г., за да преследва военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и престъплението агресия, когато държавите членки не желаят или не могат да го направят сами.
Той може да преследва престъпления, извършени от граждани на страни членки или на територията на страни членки от други участници.
Съединените щати не членуват в МНС.
На свой ред Европейският съюз изрази своето "съжаление" относно решението на Тръмп.
"Изпълнителната заповед представлява сериозно предизвикателство за работата на МНС с рискове от засягане на текущите разследвания и производства, включително по отношение на Украйна, което ще се отрази на години на усилия за осигуряване на отчетност по целия свят", подчерта говорителят на Комисията Дженифър Ранкин.
Тя посочи, че ЕС ще "наблюдава последиците" от заповедта на Тръмп и "оценява възможните по-нататъшни стъпки".
Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху изрази благодарността си към Тръмп, като нарече МНС "корумпиран антисемитски съд".
Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека призова президента на Съединените щати да отмени санкциите, наложени на МНС.
Съдът е "фундаментален за осигуряване на справедливост и постигане на отговорност за най-сериозните престъпления, независимо дали са извършени в Украйна, Судан, Мианмар, окупирана палестинска територия или където и да е другаде", подчерта говорителят на офиса Равина Шамдасани и добави, че съдът трябва да може "да предприеме своята независима работа".
На свой ред Великобритания заяви, че подкрепя независимостта на Международния наказателен съд и няма намерение да налага санкции на неговите служители.