Съдът в Милано отхвърли искането на защитата на Силвио Берлускони делото "Рубигейт" да се гледа в друг съд.
Адвокатите на италианския премиер, който е обвинен в секс с непълнолетна. Те оспорваха териториалните компетенции на миланския съд, тъй като въпросните партита са се провеждали във вилата му в Аркоре, за която отговаря съдът в Монца, а не в Милано.
Защитата на премиера оспорва и длъжностните компетенции на съда във връзка със злоупотребата с власт, твърдейки че с този случай трябва да се занимава "трибунал на министрите." По думите им Силвио Берлускони действал в качеството си на правителствен глава, за да избегне дипломатически скандал, тъй като смятал Руби за племенница на бившия египетски президент Хосни Мубарак.
В крайна сметка съдът потвърди компетенциите си и в териториален, и в длъжностен план. В изложението си тримата съдии от Милано отхвърлиха всичките 16 предварителни въпроса, поставени от защитата.
Припомняме, миланските прокурори поддържат позицията, че Берлускони е правил секс срещу заплащане и срещу подаръци с непълнолетната мароканка Руби по време на 13 нейни гостувания във вилата му в Аркоре. Във въпросните вечеринки участвали популярни личности.
В края на месец март в "Рубигейт" беше въвлечено и името на американския актьор Джордж Клуни и неговата приятелка - италианският модел и телевизионна звезда Елизабета Каналис, които се оказаха сред 78-те души, които италианският премиер Силвио Берлускони поиска да се явят в съда в качеството си на свидетели на защитата по делото. По-късно към списъка със свидетели бе вписан и португалският футболист Кристиано Роналдо.
Следващото заседание е насрочено за 3 октомври.