Сърбия предлага при уреждането на статута на Косово да бъде използван моделът на Хонгконг като административна област на Китай със специален статут, съобщи агенция „Новости".

Предложението беше направено от сръбския премиер Воислаяв Кощуница на днешните преговори за окончателното решение за статута на Косово във Виена.

В речта си той е отбелязал, че аргументите на Прищина да не приема досегашните предложения на Белград са три. Първо, Белград от осем години не управлява областта. Освен това, според Косово, решението на проблема трябва да бъде „дългосрочно и функционално". Третият аргумент е, че сръбските предложения за автономия на Косово са абстрактни и умозрителни, което ги прави нежизнеспособни.

„Има пример, при който не след осем, а след 100 години на основата на взаимно споразумение е изработен сегашният статут на Хонгконг като административна единица със специален статут под суверенитета на Китай", отбелязва Кощуница.

Той отбелязва, че дългосрочността и функционалността на хонгконгския модел са обезпечени чрез споразумение между двете страни при зачитане на принципите на международното право, както и на суверенитета и териториалната цялост на Китай.

Според сръбския премиер няма причини, поради които Белград и Прищина да не обсъдят подобен вариант за Косово.

„Днес Сърбия предлага на косовските албанци повече от предлаганото на което и да е национално малцинство, когато и да било, където и да било по света. Но това предложение е максималната отстъпка, която Сърбия или която и да е друга страна би могла да направи." - посочва Кощуница.

Незаконното и грубо погазване на суверенитета и териториалната цялост на международно призната държава би било водене на политика от позиция на силата и може да има дългосрочни последици не само за страните от балканския регион, предупреждава Кощуница.