Съединените щати ще започнат разговори с европейските си съюзници за намаляване на американските войски в Европа по-късно тази година.

Това заяви посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър, цитиран от "Ройтерс".

Помолен да коментира информация, че администрацията на президента Доналд Тръмп обмисля изтегляне на войските от Европа, Уитакър каза, че "нищо не е решено".

"Но веднага щом го направим, ще проведем тези разговори в структурата на НАТО, каза Уитакър. Със сигурност след срещата на върха, някъде по-късно през годината, ще започнем тези разговори. Всички наши съюзници са готови да го направят", добави той, визирайки срещата на върха на НАТО в Хага през юни.

В обръщение към конференция по сигурността в Естония Уитакър каза, че САЩ ще обсъдят всички промени във войските със съюзниците си, за да се избегнат пропуски в сигурността.

Замяната на американската военна подкрепа за Европа струва $1 трилион

Замяната на американската военна подкрепа за Европа струва $1 трилион

Изтеглянето на САЩ от Европа би оставило континента уязвим срещу руска агресия, сочи доклад на IISS

"Намерението на САЩ да намалят войските в Европа е от повече от 30 години, президентът Тръмп само го заяви и ще се случи сега, това ще бъде организирано, но няма да имаме повече търпение за отлагане в тази ситуация. Просто трябва да се справим с практическите последици", каза Уитакър.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви пред съюзниците от НАТО през февруари, че "суровите стратегически реалности пречат на Съединените американски щати да се фокусират предимно върху сигурността на Европа".

The Atlantic съобщи през март, че Хегсет и вицепрезидентът Джей Ди Ванс са се оплакали от европейски съюзници в чат група.

Подобни коментари подхраниха европейските страхове относно ангажимента на САЩ към НАТО, заедно със заплахите на Тръмп да не защитава членовете, които харчат твърде малко за отбрана, и нежеланието му да продължи да подкрепя борбата на Украйна срещу руската инвазия.

Уитакър заяви, че САЩ не се оттеглят: "Съединените щати ще останат в този съюз и ние ще бъдем голям приятел и голям съюзник".

Той предупреди Европейския съюз да не ограничава европейските покупки за отбранителна техника на компании извън ЕС, заявявайки, че това би подкопало оперативната съвместимост на НАТО, би забавило превъоръжаването на Европа, би увеличило разходите и би задушило иновациите.

САЩ вярват, че 5% БВП за отбрана е постижима цел за НАТО

САЩ вярват, че 5% БВП за отбрана е постижима цел за НАТО

Срещата на върха в Хага е планирана за края на юни