Американското посолство в Париж е посъветвало Вашингтон да започне търговска война срещу всяка страна от ЕС, която се противопостави на отглеждането на генно модифицирани култури. Това става ясно от нови секретни документи, открити от „Гардиън" в WikiLeaks.
В отговор на действията на Франция от края на 2007г., целящи забраната на ГМО царевицата на компанията "Монсанто", посланик Крейг Стейпълтън е посъветвал щатските власти да накажат Европейския съюз и особено държавите, които са се противопоставили на биотехнологиите. Стейпълтън е приятел и бизнес партньор на бившия американски президент Джордж Буш.
"Парижкият екип съветва да бъдат натиснати членовете на ЕС, тъй като това е колективна отговорност. Особено внимание трябва да бъде обърнато на най-тежките случаи", се казва в секретната дипломатическа грама.
Стейпълтън подчертава, че „победата" на ГМО няма да дойде бързо, но е важно да се покаже на Европа, че борбата с „Монстанто" и подобните на нея компании са в ущърб на интересите й, а освен това евентуалните американски санкции биха засилили позициите на поддръжниците на биотехнологиите на Стария континент.
От други „изтекли" документи става ясно, че американските дипломати по цял свят лобират за ГМО, представяйки го за стратегически правителствен и търговски ангажимент. Става ясно още, че Испания си е партнирала със САЩ по въпросите на биотехнологиите, като Вашингтон е оказвал натиск на Брюксел да не бъде затягано законодателството в тази област.
Силната анти-ГМО съпротива в средите на Католическата църква също не е избягала от погледа на американските дипломати. WikiLeaks разкрива, че те са влезли в активна комуникация със съветниците на папата. Според документите Бенедикт XVI е „за" генно модифицираните култури и са правени постъпки той да обяви позицията си официално.
Американските дипломати са категорични, че чрез подкрепата на Ватикана ще повлияят на общественото мнение в голяма част от Европа и развиващите се страни.
mAs7eRa!
на 04.01.2011 в 23:45:34 #38Монстанто е една от най-отвратителните компании... какви ли не експерименти са правили. Клипчетата им свръх комерсиализирани и манипулативни. Генно-модифицираната им храна (поне за една част от продуктите им) - ДОКАЗАНО ВРЕДНА!!!! Сега искат да ни тровят и нас и никой да не се съпротивлява?! Това не е диктатура... не
dk
на 04.01.2011 в 17:40:03 #37Дали е само от 20 години? Нима по начало са расли такива пшеница, царевица, лозя? Колкото и да се грижиш за дива лоза, няма да ти даде много и вкусно грозде! Селекцията и хибридизацията също са генно инженерство, само че доста бавни. Когато се знае какво трябва да се направи за да бъде растението по-продуктивно и по-полезно е редно да се направи. А че Монсанто диктуват политиката е вярно. Да направи Европата собствети институти за такива разработки, да хвърли пари за това и тогава хамериканците ще омекнат. Всичко са финансови интереси, никой не го боли чепа за вас.
Julio
на 04.01.2011 в 17:27:53 #36Varvarin, така е - "прав" си... САЩ си фалираха част банките и в последствие разтресоха цялата си икономика за да накажат Европа за това че не сади ГМО-то... Убеди ме...
Като знам какви глупости ги дрънка Кухано не зле да ти даде сайта му. Със сигурност ще намериш смисъл в идиотщините му... 
Varvarin
на 04.01.2011 в 16:57:10 #35София12, водата е токсична, не ако не знаеш да плуваш, а ако консумираш над определени количества и е нещо познато много много отдавна като хиперхидратация. Не знам защо го приемаш като нещо сензационно това. Дори има смъртни случаи от препиване с вода. Но количествата, които трябва да изпиеш са наистина огромни. А и какво общо има това с генното модифициране?
Varvarin
на 04.01.2011 в 16:54:26 #34София12, не съм очаквал да ми посочиш вики-то като източник на информация
Надявам се знаеш, че той въобще не може да бъде надежден източник, тъй като информацията там се пише на доброволни начала от хора като мен и теб и не се проверява задължително. Т.е. информацията там може да не е точна.
Не казвам за тази точно статия, че е не точна, но принципно, не вземай вики-то за източник без да прочетеш и на други места. Попрехвърлих писаното, изглежда ок. Първото изречение обаче е най-важно, за това, за което става дума и то отхвърля на 100%, това, което си написал за генното модифициране и съществуването му от хилядолетия, а именно : Genetic engineering, also called genetic modification, is the direct human manipulation of an organism's genetic material in a way that does not occur under natural conditions.
А именно - не съществува в ЕСТЕСТВЕНИ условия.
Генното модифициране се осъществява от няколко десетилетия и няма нищо общо с това, с което ти най-вероятно го бъркаш (предполагам), а именно естествени мутации и евентуално еволюция.
И за 10000000000000 години, домат няма да се смеси със медуза от северния ледовит океан в естествени условия, но виж...ние, хората го правим. Генното модифициране става чрез "заразяване" на клетките с чуждо ДНК, избиване на определени гени и заменянето им с нови. Въобще промяна на ДНК-то и т.н. и т.н. все неща, които не се случват по естествен път.
Дали е вредно или полезно? Не е ясно.
И тъй като на никого не е ясно, най-разумно изглежда да не се консумира преди да е ясно. Защото моята (за твоята не знам) храносмилателна система никога не се е срещала с белтъчините, които евентуално могат да се образуват при смесването на домат с медуза, просто защото такова чудо в природата не е имало никога. Аз не искам да консумирам нещо, на което никой с точност не му знае ефекта, а ти?
Varvarin
на 04.01.2011 в 16:14:56 #33София12, интересни неща. Би ли ми нахвърлял с 2-3 думи как се извършва генно модифициране от векове ли беше или хилядолетия? Щото аз с 2-3 думи мога да ти обясня как се извършва генно модифициране от няколко десетилетия, щото преди това не е имало. Но ми е интересно да чуя твоята версия.
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:47:35 #32Юлио, освен това откъде знаеш че УСА не се опитва да накаже Европа? Тази "криза" не беше ли едно огромно фиаско, което подложи и продължава да подлага на огромен натиск ЕУ? Тя бе създадена, инспирирана и разпространена по света от банкерската мафия на УСА, която пък си е сложила политици и посланици по света. Или ти все още си мислиш, че Обама взема решенията? Чакай да позная, вярваш и в Дядо Коледа нали? Извинявай за иронията, но пишеш леко наивни неща. Нещата са навързани като свински черва. Случайни препоръки и доклади на такова ниво няма.
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:43:32 #31Юлио, ако препоръките на посланика нямаха значение, никой нямаше да ги прави. Всъщност той е там точно за да следи за интересите и политиката на държавата си, да представлява нейните интереси. Нали не си мислиш, че може да има посланик, който да препоръча нещо и да си мисли, че то може да е коренно различно от интересите на държавата? Самия факт, че има наглостта, смелостта и данните да препоръча такова нещо говори достатъчно за доктрината на САЩ. За това от какво се ръководи политиката и и какви интереси защитават хората, които вземат политическите решения в САЩ. Днес е посланик в ЕУ държава утре е държавен секретар, вдругиден президент или министър и т.н, следиш мисълта ми нали? Няма особена разлика между тези хора, те са част от един и същ апарат.
Julio
на 04.01.2011 в 14:36:12 #30варварин, не бе - не искам да казвам че посланника не е чат от политката на една държава. Просто мога да чета и съм си направил труда да прочета какво пише. А пък и ако посланника беше "федералното правителство" нямаше да четем за препоръки а щяхме да четем че посланника е наказал Европа. Или бъркам?
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:29:58 #29Тва САМО от втория абзац да се игнорира, бях тръгнал да пиша друго и смисъла се смени но забравих да го махна, как мое да няма един прост едит?
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:28:14 #28Лара, много си прав за храната от 19 век, ама тоталната урбанизация прецака самостоятелното изхранване.
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:27:05 #27Юлио, т.е. посланика не е част от политиката на САЩ? Той там е някъв анонимник изпратен да ходи по приеми и да пере елитни проститутки като представителни разходи? Наивното мислене на някои хора често пъти щеше да е забавно, ако не беше тъжно.
Julio
на 04.01.2011 в 14:23:47 #26М/у другото м/у "посланника посъветвал федералните власти да накажат" и "САЩ искали да "накажат"" има известна разлика... Нищо де, темата е благодатна за интернационала. Има над какво да си чеше езиците...
Varvarin
на 04.01.2011 в 14:23:12 #25Добре, че не вярвам на всичко, което пише в БГ_мама, а на това, което съм чел от доста и различни източници. САМО модифицирането чрез топлинна или физическа обработка не се води ГМО и то говорим за самото нишесте. Масата нишестета минават химическа обработка. Като например разни Емфло 9 (или имаше и по-нови версии, вече не помня точно), които издържат на: високи, ниски тмператури, гниене и още една камара влияния, които НЕ се постигат чрез обикновенна топлинна или физическа обработка. На всичкото отгоре повечето нишестета се произвеждат от концерна Нестле, който е яростен привърженик и производител на ГМО храни и беше един от концерните, който силно се противи на опитите за забрана на ГМО в ЕУ. На всичкото отгоре, класификациите в ЕУ и УСА често се разминават, така че, ГМО или не, не можете да сте сигурни и затова избягвайте модифицираните нишестета. Според немския закон нишестетата, които са произведени от генно модифицирани растения трабва да се обозначат. Не е изяснено обаче, дали същото се отняся отделно за модифицираните нишестета. Т.е. дали е нужно да се обозначи отделно. И НАЙ-ВЕЧЕ - в Европа модифицираните нишестета се произвеждат масово от растения, които са генно модифицирани и съответно влизат в графата на генно-модифицираните храни. Или накратко - избягвайте ги. Те са в 99% от случаите не само често модифицирани по химичен път а и са генно-модифицирани. По закон, описването само на "модифицирано" измива ръцете на производителите
Varvarin
на 04.01.2011 в 13:50:32 #24Драгунов, можеш да намалиш консумацията на такива храни, като внимателно подбираш какво ядеш. Почти всички етикети на храни вече дори и в България описват какво съдържа даден продукт и дори дали има ГМО. Често е лекичко споменато, не като страшните 3 букви ГМО, а малко "по-невинно" като например "модифицирано нишесте" или нещо от рода. Това си е ГМО и е написано, за който внимава и чете. Избягвай всичко, което има соя, соя, немодифицирана, на пракитка на планетата вече не съществува, особено пък за масова употреба. Лошото е, че в насипните зеленчуци не знаеш какво има, там пък освен ГМО може да има и нитрати и какво ли не. Абе...мамата си джейс, както се казва, живееш ли в съвременната цивилизация, най-вече в града, не можеш да си сигурен за нищо от това, което консумираш на 100%. Можеш да се опиташ да намалиш риска и да ограничиш негативните фактори, което пак си е някаква полза.
renovacio
на 04.01.2011 в 13:35:45 #23Kihano6

Dragunov7_62
на 04.01.2011 в 13:34:19 #22Дори и да е така ,какво може ние да направим ,след като вече не отглеждаме никакви култури освем жито и царевица всичко друго внасяме.
Kihano6
на 04.01.2011 в 13:11:16 #2117. ТеНеТеМе, дрън дрън. Навсякъде където има индустриализация има и екологични проблеми. Провери какво е Питсбърг Пит, например. Може и от Гугъл мапс да я видиш. Ама нея в книгата на рекордите няма да запишят щото корпорация на корпорация око не вади. Бих проверил дали са записали разлива на Диип (Шит) Хорайзън, както и предишният рекорд на Ексон Валдес. А рекорда жертвите в Бопал записан ли е? Да повече са от на Чернобил няколко пъти. А делата на Шел в Нигерия извстни ли са ти? А къде си хвърлят токсичните отпадъци някои скандинавски компании знаеш ли? Та не ми е ясно, защо пишете избирателно неща с които следва да се самоунижаваме като нация! На западняците им пука за еколкогията точно толкова, колкото на Руснаците. А и обукновено сравнявате СССР през 60те до 80те когато екологията не е била тема и на запад, със Запада сега, когато екологията е основна политическа приказка водеща главно до изнасяне на мръсните производства в чужбина. Писнало ми е от простотии за това, колко ние и руснаците сме прости и колко тъпо или гадно сме направили, а да не виждаме доста по-гадното на западняците! Аман от тия коли и телевизори, мама им стара, сякаш като седнеш в 15 годишното БМВ и вече си готов да дадеш на германеца жена ти да изчука. Това е манталитета който ни проваля! Точно това! А специално за Монсанто какви гадни истории има едната е с хормона дето увеличав млеконадоя, продавал се като Прозак, ако помня добре, колко щети и колко корупция има около него таковало си таковата. Другата мръсотия е замърсяването на района около един град с химикали за индустриални охладителни системи. И има много доказани смъртни случаи и заболявания сред населението в района. И пак има корупция, лъжи и измъкване от тоговорност. С ГМО пък колко гадна е историята, щото ГМО семената са патентовани и ако си оставиш от тях за посев ставаш престъпник, а монсанто имат своя полиция, която те гони! Да оставим настрана, че се мъчат да правят стерилни растения, така че да няма семена които да заделиш за посев. Освен това, от ГМО не се печели нищо, шото се оказва, че ГМО растенията развиват нови непознати болести и добива се случва да падне под този на не-ГМО, както се случва с памука в Индия, ама ти вече си си заразил територията с ГМО растението, а и на пазара няма нормални семена или са много скъпи. Освен това, заместването на едни гени с други в храните означава, че едни аминокиселинни групи (или части или остатъци, как точно се казват не знам), се подменят с други, които организма не усвоява, но ти ги ядеш, с очакването, че си набавяш подменените аминокиселинни групи. Такава гадост само частния бизнес може да роди и сътвори!
Камен дел
на 04.01.2011 в 13:08:12 #20Не на ГМО!
Трезвият глас
на 04.01.2011 в 13:03:33 #19Varvarin, не ми е толкова за Сърбия, но защо USA 6е се бърка в на6ите европейски работи? Това първо, а второ имам данни, че във Видинско, където е минавала траекторията на американските бомбардировачи, вероятно са изпуснати отрови / радиоактивни отпадъци, които са довели до трайни увреждания на почвата и реколтите. Трето - не ми е много на сърце да го призная, но сърбите, макар и малко арогантни и безцеремонни, се държат по-мъжки по границите, митниците и като цяло. Дори карат не до там лошо и агресивно-безразсъдно, като при нас в БГ
В това отно6ение само румънците ни изпреварват!
Това разбира се са мои наблюдения и впечатления, събирани в последните 20 г.