Съединените щати във вторник наложиха санкции на стотици хора и организации, , предава "Ройтерс".

Министерството на финансите на САЩ се прицели в над 250 физически и юридически лица. Този ход на Вашингтон има за цел да се справи с предизвикателствата, свързани с Русия и нейните усилия за избягване на наложените от САЩ и техните съюзници санкции, предизвикани от войната в Украйна.

"Ще продължим да използваме инструментите, с които разполагаме, за да насърчим поемането на отговорност за престъпленията на Русия в Украйна и тези, които финансират и подкрепят военната машина на Русия", каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в изявление.

Министерството на финансите заяви, че е наложило санкции на мрежа от четири юридически лица и девет души, базирани в Китай, Русия, Хонконг и Пакистан, заради подпомагането и доставянето на произведени в Китай оръжия и технологии за Русия.

Според данни на САЩ, мрежата се е опитвала да заобиколи американските санкции и китайския контрол върху износа на военни материали.

Санкциите също така са насочени към Турция, Обединените арабски емирства и базирани в Китай компании за доставка на технологии, оборудване и суровини, включително сачмени или ролкови лагери, части за самолети и рентгенови системи.

Базираните в Китай фирми, които бяха набелязани, включват търговски компании за сателитни изображения, които според Министерството на финансите са предоставили изображения с висока разделителна способност на руската наемническа групировка "Вагнер".

Държавният департамент също се насочи към китайски организации в действие срещу мрежа, за която каза, че е участвала в доставянето на микроелектронни компоненти за руския държавен конгломерат "Ростех", който сам по себе си е под санкции на САЩ.

Микроелектрониката се използва за разработване на системи за електронна война. Фирми в Русия, Турция и Хонконг също бяха атакувани като част от действията срещу мрежата.

Вашингтон засили дипломатическия натиск върху държави и частни компании в световен мащаб, за да гарантира прилагането на санкциите, които той, Европейският съюз и други западни нации наложиха на Москва заради нейната инвазия в Украйна.

Русия отхвърля западните санкции като незаконни и казва, че те няма да попречат на развитието на нейната икономика.

С нови санкции Великобритания пресича опити на Русия за военни доставки

С нови санкции Великобритания пресича опити на Русия за военни доставки

Санкционирани са бизнеси в Китай, Турция, Сърбия, Обединените арабски емирства и Узбекистан

САЩ се насочиха към три компании, разработващи терминала за втечнен природен газ в Уст-Луга, съоръжение в балтийско морско пристанище в северозападна Русия, което ще се управлява от Газпром и РусГазДобича.

Комплексът, който все още предстои да бъде построен, е част от стратегията на Газпром за преместване на фокуса върху преработката и е готов да се превърне в най-големия завод за преработка на газ в Русия и един от най-големите в света по отношение на производствените обеми.

Санкциите бяха наложени на базираните в Русия компании "Северни технологии", "Казански компресорно-машинен завод", "Газпром Линде инженеринг".

Не беше ясно веднага как ще бъде засегнат бъдещият износ на втечнен природен газ (LNG) от Русия. САЩ са най-големият износител на LNG в света.

Вашингтон се стреми да се намеси в бъдещия капацитет на Русия за производство на енергия и износ на гориво.

Този ход дойде малко повече от месец, след като Вашингтон наложи санкции на предприятие, разработващо друг LNG проект , Arctic-2 LNG в Сибир.

Германската компания Linde спря работа в Уст-Луга през 2022 г. поради западни санкции. Тази година Русия преговаря с Китай за включване на китайски компании в изграждането на централата.

Държавният департамент също набелязва руския бизнесмен Владислав Свиблов и Highland Gold Mining Ltd, регистрирана във Великобритания компания, притежавана и контролирана от него, която според него е седмият по големина производител на злато в Русия, както и други компании, свързани със Свиблов след действия, предприети от Великобритания през ноември .

Държавният департамент също определи три корабни компании и три търговски кораба под руски флаг, за които каза, че са били използвани за прехвърляне на боеприпаси между Северна Корея и Русия.

Вашингтон също атакува четири руски финансови институции и десетки базирани в Русия субекти, участващи във вноса, производството, модификацията и продажбата на свързани с отбраната и индустриални технологии, включително дронове.

Държавният департамент също изброи бившия изпълнителен директор на телекомуникациите Иван Таврин и мрежа от компании, които управлява. 

САЩ удрят със санкции лица и фирми, финансирали атаките на хусите в Червено море

САЩ удрят със санкции лица и фирми, финансирали атаките на хусите в Червено море

Според Вашингтон зад схемата стои Иран