САЩ са смекчили исканията си към Украйна по повод предоставената военна помощ от американската страна. Това е станало по време на преговорите за сделката за украинските полезни изкопаеми, пише Bloomberg, като се позовава на две лице, запознати с въпроса.

Изглежда администрацията на американския президент Доналд Тръмп е намалила оценката си за предоставената помощ на Киев от 300 милиарда долара на около 100 милиарда долара. Тази оценка се доближава до тази на Украйна, която е около 90 млрд. долара. Припомняме, че Тръмп разглежда тази сделка като възможност САЩ да си върне парите, предоставени на Украйна като помощ срещу руската агресия.

Правителството на Украйна е отказало коментар по казуса, докато споразумението не бъде подписано, Белият дом и Министерството на финансите на САЩ също не са коментирали, но министерството е посочило, че разговорите между двете страни са били "изключително продуктивни" и "чака с нетърпение преговорите да приключат".

САЩ поискаха от Украйна газопровода на "Газпром"

САЩ поискаха от Украйна газопровода на "Газпром"

Преговорите във Вашингтон за редкоземните минерали са преминали във враждебна среда

Споразумението дава възможност на САЩ да проявяват претенции върху печалбите, които ще се прехвърлят в специален инвестиционен фонд за реконструкция, който ще бъде контролиран от Вашингтон. Киев обаче търси по-добри условия.

Припомняме, че на 11 април делегация, ръководена от украинския заместник-министър на икономиката Тарас Качка, пристигна във Вашингтон за нов кръг от преговори по споразумението за добив на минерали. На 14 април финансовият министър Скот Бесент посочи, че Украйна е представила контрапредложение и преговорите все още продължават. Пред Bloomberg News в Буенос Айрес е заявил, че "ние сме много, много близки" и дори имало шанс споразумението да бъде подписано още тази седмица.

По думите на едно от лицата, които коментират намалените очаквания на САЩ към Украйна, разговорите между техническите екипи, провели се на 11 и 12 април, са били конструктивни. Но САЩ все още подхождат към сделката като към възможност за възстановяване на разходите си в Украйна чрез печалби от фонда, чийто размер все още не е уточнен.

По думите на двата източника за Киев е ключово САЩ да обещаят бъдещи инвестиции във фонда, но този въпрос е отложен за обсъждане. Вместо това, администрацията на Тръмп продължава да настоява, че военните разходи на САЩ за Украйна трябва да се третират като принос на Вашингтон към фонда. От своя страна украинците се опитват да разубедят САЩ от този подход.

Проектът на споразумението за споделяне на печалбата, представен от американския екип, предвижда множество отстъпки от Киев, като например позволяване на САЩ да споделят потенциалните приходи от украински инвестиции в доходоносни активи, включително нефт, газ, редкоземни минерали и морски пристанища.

За Киев подходът на Вашингтон за минералите е твърде директен
Обновена

За Киев подходът на Вашингтон за минералите е твърде директен

Скот Бесент искал подпис веднага, а не се прави по този начин, според Зеленски