САЩ не изключват възможността за съвместно производство на оръжия с Тайван. Това заяви новоназначеният директор на Американския институт в Тайван Реймънд Грийн, предаде "Ройтерс".

Пред медиите в Тайпе Грийн каза, че Съединените щати са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия за Тайван, въпреки липсата на официални връзки с острова.

"Сега САЩ работят с редица партньори, с които разглеждат възможностите за разширяване на нашето съвместно производство на военни доставки и Тайван може да бъде един от тези партньори в бъдеще", обясни Грийн, но без да навлиза в подробности.

Също така той посочи, че поддържането на "стратегически баланс" в региона ще насърчи отношенията между двете страни.

Китай засили военния и политическия натиск срещу демократично управлявания Тайван през последните години и през май проведе военни учения около острова след встъпването в длъжност на новия президент Лай Чинг-те, който Пекин определи като "сепаратист".

Китай никога не се е отказал от използването на сила, за да постави острова под свой контрол, докато правителството на Тайван обеща да се защитава, като отхвърля китайските претенции за суверенитет.

Припомняме, че Китай наложи санкции на редица оръжейни американски компании, които продаваха оръжия на Тайван. Сред тях беше и Boeing. 

Китай санкционира Boeing заради продажбата на оръжия на Тайван

Китай санкционира Boeing заради продажбата на оръжия на Тайван

Това идва в деня, когато новият тайвански президент встъпва в длъжност