Министерството на търговията на САЩ обмисля нови правила за китайските дронове, които биха ги ограничили или забранили в страната, съобщава "Ройтерс".

Мярката е от съображения за националната сигурност.

Ведомството посочва, че въпросът ще подлежи на обществено обсъждане до 4 март относно потенциалните правила за защита на веригата за доставки на дронове. То посочи, че заплахите от Китай и Русия "може да предложат на нашите противници възможност за отдалечен достъп и манипулиране на тези устройства, излагайки чувствителни данни на САЩ".

По-голямата част от продажбите на търговски дронове в САЩ са от Китай.

През септември министърът на търговията Джина Раймондо заяви, че ведомството може да наложи ограничения, подобни на тези, които ефективно ще забранят китайски превозни средства от Съединените щати и фокусът ще бъде върху дронове с китайско и руско оборудване, чипове и софтуер.

САЩ започна война на дронове с Китай

САЩ започна война на дронове с Китай

Пентагонът също с рестриктивни мерки

През ноември тя изрази надежда да финализира правилата за китайските превозни средства до 20 януари.

Решение за въвеждане на нови правила, ограничаващи или забраняващи китайските дронове, ще бъде взето от администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който поема поста на 20 януари.

През последната година Вашингтон предприе поредица от стъпки за справяне с китайските дронове.

Миналия месец президентът Джо Байдън подписа законодателство, което може да забрани базираните в Китай DJI и Autel Robotics да продават нови модели дронове в САЩ. Неуточнена американска агенция трябва да определи в рамките на една година дали дронове от двете компании създават неприемливи рискове за националната сигурност.

САЩ: Студената война бледнее пред заплахите от Китай

САЩ: Студената война бледнее пред заплахите от Китай

Вашингтон е притеснен, че подкрепата на Пекин за руската отбранителна индустрия идва от ръководството на Китай

DJI - най-големият производител на дронове в света, който продава повече от половината от всички търговски дронове в САЩ, отбеляза, че ако никоя агенция не завърши проучването, това ще попречи на компанията да пусне нови продукти в САЩ.

През септември Камарата на представителите гласува да забрани нови дронове на DJI да работят в САЩ.

През октомври DJI съди Министерството на отбраната за включването ѝ към списък с компании, за които се твърди, че работят с китайската армия, като подчерта, че обозначението е погрешно и е причинило финансова вреда на компанията.

През октомври компанията съобщи, че митническата и гранична служба спира вноса на някои нейни дронове в Съединените щати, цитирайки Закона за предотвратяване на уйгурския принудителен труд. Не е включен принудителен труд на нито един етап от производството на дроновете, категорични са от DJI.

Американските законодатели многократно са изразявали опасения, че дроновете на DJI представляват риск за предаване на данни, наблюдение и национална сигурност - нещо, което компанията отхвърля.

През 2019 г. Конгресът забрани на Пентагона да купува или използва дронове и компоненти, произведени в Китай.

Китай ограничава износа на оборудване за дронове

Китай ограничава износа на оборудване за дронове

Пекин се мотивира със "защита на националната сигурност и интереси"