Съединените щати отмениха планираната среща на върха в Будапеща между президента Доналд Тръмп и руския лидер Владимир Путин след твърдата позиция на Русия по безкомпромисните искания относно Украйна, съобщават "Файненшъл таймс" и "Ройтерс".

Източници, запознати с въпроса, разкриха, че решението е дошло след напрегнат разговор между висшите дипломати на двете страни.

Плановете за среща на върха в Будапеща този месец между Тръмп и Путин бяха отложени, след като Москва не отстъпи от исканията си, включително Украйна да отстъпи повече територия, като условие за прекратяване на огъня.

Кремъл отговори на Тръмп: Путин също не иска да си губи времето

Кремъл отговори на Тръмп: Путин също не иска да си губи времето

Около срещата на върха се вихрили много клюки и неверни слухове

Тръмп подкрепи призива на Украйна за незабавно прекратяване на огъня по настоящите фронтови линии.

Дни, след като Тръмп и Путин се споразумяха да се срещнат в унгарската столица, за да обсъдят как да се сложи край на войната на Русия в Украйна, руското външно министерство изпрати меморандум до Вашингтон, в който се подчертават същите искания за справяне с това, което Путин нарича "основните причини" за неговата инвазия, които включват териториални отстъпки, рязко намаляване на въоръжените сили на Украйна и гаранции, че никога няма да се присъедини към НАТО, уточнява "Файненшъл таймс".

След това САЩ отмениха срещата на върха след разговор между руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Марко Рубио, след който Рубио е заявил на Тръмп, че Москва не показва желание за преговори.

Украинският президент Володимир Зеленски по-рано този месец заяви, че макар Украйна да е готова за мирни преговори, тя няма да изтегли войските си от допълнителна територия първа, както поиска Москва.

Доналд Тръмп не искал "пропиляна среща" с Владимир Путин

Доналд Тръмп не искал "пропиляна среща" с Владимир Путин

Така той коментира провалилата се среща в Унгария